W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Willmann encore. Męczeństwa apostołów” - wystawa „śląskiego Rembrandta

04.02.2021

Prace Michaela Leopolda Willmana, nazywanego „śląskim Rembrandta” prezentowane są na wystawie „Willmann encore. Męczeństwa apostołów” w Warszawie. - To wielkie malarstwo światowe - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, który dziś zwiedził ekspozycję. Wystawa prezentowana jest w dwóch lokalizacjach. Można ją oglądać codziennie od wtorku do niedzieli.

„Willmann encore. Męczeństwa apostołów” - wystawa „śląskiego Rembranta, fot. PAP/Andrzej Lange

„Wielkie światowe malarstwo na wyciągnięcie ręki”

Warszawska wystawa monograficzna Michaela Leopolda Willmanna (1630–1706) to pierwsze takie przedsięwzięcie w stolicy i wyjątkowa okazja do podziwiana dzieł światowej klasy artysty okresu baroku. Od 2 lutego została udostępniona zwiedzającym.

Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki i tych, którzy by chcieli zostać miłośnikami sztuki, bo to jest wielkie malarstwo światowe dostępne na wyciągnięcie ręki - podkreślił minister kultury.

Z bogatego dorobku artystycznego Michaela Leopolda Willmanna, liczącego ok. 500 prac, do czasów współczesnych zachowało się ok. 300. W Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znalazło się 18 wielkich płócien ze słynnego cyklu Męczeństwa apostołów, natomiast w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej prezentowanych jest 30 mniejszych obrazów i około 30 rysunków i grafik autorskich. Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej oraz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Warszawska wystawa dzieł „śląskiego Rembrandta” jest swoistą kontynuacją wystawy Willmann. Opus magnum, która miała miejsce we Wrocławiu w ub.r. W tamtejszym Muzeum Narodowym prezentowano blisko 100 obrazów, czyli trzecią część zachowanego dorobku artysty. Po przeszło 75 latach scalony został wreszcie słynny cykl Męczeństwa apostołów. Pierwotnie obrazy z tego cyklu dekorowały kościół opactwa OO. Cystersów w Lubiążu, a po światowej wojnie znalazły się w warszawskich świątyniach. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Archidiecezji Warszawskiej, tym razem to w Warszawie można w jednym miejscu podziwiać ten monumentalny cykl obrazów oraz inne dzieła mistrza kontrreformacji.

Otwarcie wystawy odbyło się 1 grudnia 2020 r. Od tamtej pory ze względu na obostrzenia epidemiologiczne wystawa dostępna był jedynie on-line. Zwiedzającym została udostępniona już 2 lutego.

Minister kultury podkreślił dziś, że wielkim sukcesem polskich muzealników jest fakt, że te instytucje były przygotowane na otwarcie.

Gdy otwieraliśmy je w trakcie pandemii na krótki czas w reżimie sanitarnym, to ten reżim był przestrzegany. Badania europejskie wskazały, że muzea są dość bezpieczne przy zachowaniu odpowiednich reżimów sanitarnych, więc mogliśmy to zrobić. Cieszę się bardzo, że mogliśmy to zrobić i że jest taki odzew, są kolejki, ale też i trzeba powiedzieć, że mamy co pokazywać, przecież te wystawy są fantastyczne - podkreślił. 

Projekt Willmann w Warszawie prezentowany jest w dwóch lokalizacjach:

  • Willmann encore. Męczeństwa apostołów – oddział Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy pl. Bankowym 1A

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela godz. 12.00-18.00 (ostatnie wejście godz. 17.30)

Kuratorzy: Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego; Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu

  • Willmann. Opus minor – Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dziekania 1

Godziny otwarcia: wtorek-piątek godz. 12.00-18.00, sobota-niedziela godz. 12.00-16.00

Kuratorzy: x. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej; Marek Pierzchała, Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Wystawom towarzyszy katalog wydany pod wspólnym tytułem Willmann w Warszawie, zawierający zdjęcia prezentowanych obiektów oraz artykuły o życiu i twórczości Michaela Willmanna. Katalog dostępny jest w Sklepie Mt 5,14.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}