Współpraca regionalna
Współpraca regionalna Ministerstwa Sportu i Turystyki odbywa się przede wszystkim w ramach struktur regionalnych organizacji międzynarodowych, a więc Unii Europejskiej i Rady Europy.
Inną formułą współdziałania jest Grupa Wyszehradzka (V4). Oprócz spotkań i konsultacji na szczeblu ministerialnym i eksperckim pomiędzy przedstawicielami Polski, Czech, Słowacji i Węgier, w ramach tego formatu od 1994 r. odbywają się młodzieżowe zawody sportowe w wybranych olimpijskich dyscyplinach sportu pod nazwą „Turniej Nadziei Olimpijskich”.
Rada Europy a sport
Rada Europy posiada bogaty dorobek w zakresie paneuropejskiej współpracy w obszarze sportu.
W latach 1977 – 2005 roku w strukturach Rady Europy działał Komitet Rozwoju Sportu (CDDS – Committee for the Development of Sport). W maju 2007 Rada Europy przyjęła Rezolucję CM/Res(2007)8 powołującą Poszerzoną Częściową Umowę w sprawie Sportu (EPAS – Enlarged Partial Agreement on Sport), opartą na dobrowolnym członkostwie państw zainteresowanych współpracą sportową na forum Rady Europy. Niezależnie od działań prowadzonych w ramach EPAS, w strukturze Rady Europy umiejscowione są ciała związane z realizacją poszczególnych konwencji RE z obszaru sportu, takich jak:
- Konwencja w sprawie Przemocy i Ekscesów Widzów w Czasie Imprez Sportowych, a w szczególności Meczów Piłki Nożnej (1985) oraz Konwencja w sprawie zintegrowanego podejścia do bezpieczeństwa, zabezpieczenia i obsługi podczas meczów piłki nożnej i innych imprez sportowych (2016)
- Konwencja o Zwalczaniu Dopingu w Sporcie (1990)
- Konwencja ws. manipulowania zawodami sportowymi (2014)
Te Konwencje, obok Europejskiej Karty Sportu (1992) oraz Kodeksu Etyki Sportowej (2010) stały się punktem odniesienia dla wszystkich rządów europejskich w ich dążeniach do opracowania lub udoskonalenia polityki wobec sportu, zarówno wyczynowego, jak i sportu dla wszystkich.
Więcej informacji: https://www.coe.int/en/web/sport/home
Turniej Nadziei Olimpijskich
W obszarze sportu państwa V4 rozwijają współpracę organizując corocznie młodzieżowe zawody sportowe w wybranych olimpijskich dyscyplinach pod nazwą Turnieju Nadziei Olimpijskich. Współpraca ta zapoczątkowana została w 1994 roku w Zakopanem. Turniej Nadziei Olimpijskich jest cyklem zawodów sportowych rozgrywanych w kategoriach młodzieżowych organizowanych w państwach Grupy Wyszehradzkiej. Uczestnikami rywalizacji są reprezentanci Czech, Słowacji, Węgier i Polski, a także zaproszona młodzież z innych krajów. Koordynacją współpracy zajmuje się Komitet Sterujący Turnieju Nadziei Olimpijskich, który składa się z koordynatorów krajowych będących przedstawicielami ministerstw ds. sportu państw V4. Podczas corocznych spotkań Komitetu omawiane są zawody rozgrywane w danym roku kalendarzowym, a także zatwierdzany jest harmonogram imprez na rok następny
Ogólne zasady organizacji zawodów Nadziei Olimpijskich
- Tylko zawody zatwierdzone przez Międzynarodowy Komitet Sterujący Nadziei Olimpijskich mogą być nazywane zawodami „Nadziei Olimpijskich”;
- Zawody mają charakter otwarty, w związku z czym mogą być na nie zapraszani także zawodnicy z krajów spoza Grupy Wyszehradzkiej, zwanej również V4 (Czech, Polski, Słowacji i Węgier);
- Zawody powinny odbywać się w jednym z państw Grupy Wyszehradzkiej. Jeśli wszystkie państwa V4 wyrażą zgodę, takie zawody mogą odbyć się w innym państwie.
- Każdy związek sportowy jest zobowiązany do zorganizowania właściwych zawodów na następujących warunkach:
- każdy uczestnik zagraniczny pokrywa swoje koszty pobytu, transportu do miejsca odbywania się zawodów oraz koszty ubezpieczenia;
- każdy organizator zawodów zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie o wartości nieprzekraczającej 50 euro na osobę dziennie (w szczególnych okolicznościach, jeżeli koszt przekracza 50 euro na osobę, organizator poinformuje pozostałe związki i omówi to z nimi przed zawodami);
- koszty organizacyjne pokrywa związek sportowy będący gospodarzem;
- w regulaminie związek sportowy będący gospodarzem jasno określi liczbę członków ekip zaproszonych z państw V4, wskazując liczbę zawodników, trenerów, sędziów
- i osób towarzyszących; ostateczne warunki imprezy zostaną określone w regulaminie oraz ostatecznych informacjach na temat konkretnych zawodów w ramach Turnieju Nadziei Olimpijskich;
- powyższe informacje muszą zostać przekazane uczestniczącym związkom sportowym najpóźniej 3 miesiące przed rozpoczęciem zawodów; należy też podać nazwiska, adresy e-mail, numery telefonów i faksów osób do kontaktów i osób odpowiedzialnych;
- związek sportowy organizujący zawody jest zobowiązany do potwierdzenia programu zawodów, w tym wieku zawodników i innych danych oraz do przekazania wszystkich takich informacji każdemu z uczestniczących związków sportowych; jeżeli wystąpi jakakolwiek istotna zmiana potwierdzonego terminu lub miejsca, należy ją ogłosić najpóźniej 3 miesiące przed pierwotnie przyjętym terminem; zmianę terminów i miejsca zawodów należy zgłosić koordynatorowi krajowemu w najszybszym możliwym terminie;
- organizatorów zachęca się do prowadzenia szkoleń dla trenerów i innych specjalistów w trakcie zawodów;
- wycofanie zgłoszonych drużyn z zawodów należy zgłaszać najpóźniej 2 miesiące przed zawodami.
- Koordynator krajowy powinien być niezwłocznie informowany o wszystkich zmianach daty lub miejsca organizacji zawodów.
Wykaz zawodów sportowych, organizowanych w ramach Turnieju Nadziei Olimpijskich:
- Biathlon (zimowy i letni)
- Boks
- Curling
- Gimnastyka (artystyczna, sportowa i trampolina)
- Golf
- Hokej na lodzie
- Hokej na trawie
- Judo
- Kajakarstwo
- Kolarstwo (szosowe, torowe, MTB, BMX Cross)
- Koszykówka
- Lekka atletyka
- Łyżwiarstwo figurowe
- Narciarstwo (alpejskie i biegi)
- Pięciobój nowoczesny
- Piłka ręczna
- Piłka wodna
- Pływanie i pływanie synchroniczne
- Podnoszenie ciężarów
- Rugby 7
- Short track
- Siatkówka
- Strzelectwo sportowe
- Szermierka
- Taekwondo WTF
- Tenis stołowy
- Triathlon
- Wioślarstwo
- Zapasy (styl wolny i styl klasyczny)
- Żeglarstwo
Enlarged Partial Agreement on Sport (EPAS) - Poszerzona Częściowa Umowa w sprawie Sportu
EPAS został utworzony 11 maja 2007 r., na mocy Rezolucji Rady Europy CM/Res(2007)8. Jego poprzednikiem był Komitet Rozwoju Sportu (CDDS – Committee for the Development of Sport), który działał w latach 1977 – 2005.
Polska jest członkiem EPAS od 2008 r.
Aktualnie przewodniczącym EPAS jest Alexandre Husting (Luksemburg), a Sekretarzem Stanislas Frossard.
EPAS dąży do promocji rozwoju sportu w nowoczesnym społeczeństwie, kładąc nacisk na jego pozytywne wartości. Rozwija strategie i standardy, monitoruje je i pomaga w budowaniu potencjału i wymiany dobrych praktyk.
EPAS przyczynił się do stworzenia takich instrumentów normatywnych jak Europejska Karta Sportu, Kodeks Etyki Sportowej, Europejska Konwencja ws. przemocy i ekscesów widzów
w czasie imprez sportowych, a w szczególności meczów piłki nożnej, Konwencja antydopingowa i Konwencja ws. manipulowania zawodami sportowymi.
Ponadto zalecenia zainicjowane przez EPAS są przyjmowane przez Komitet Ministrów Rady Europy. Realizacja przyjętych zaleceń jest następnie monitorowana.
EPAS współorganizuje konferencje ministrów Rady Europy ds. sportu (Ateny 2008, Baku 2010, Belgrad 2012, Macolin/Magglingen 2014, Budapeszt 2016, Tbilisi 2018, Ateny 2020).
EPAS prowadzi projekty tematyczne, aby pomóc państwom członkowskim w rozwiązaniu takich problemów, jak prawa człowieka w sporcie, ochrona dzieci czy dobre zarządzanie. Obejmuje to wspólne projekty z Unią Europejską i ruchem sportowym.
EPAS jest także partnerem w projektach realizowanych przez inne organizacje na tematy takie jak migranci i uchodźcy (i ich integracja poprzez sport), a także porównuje zarządzanie sportem ponad granicami krajowymi.
Obecnie do EPAS należy 40 państw: Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Holandia, Islandia, Izrael, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Malta, Maroko, Monako, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, San Marino, Serbia, Słowenia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Węgry i Włochy. Słowacja posiada status obserwatora.
25 organizacji sportowych (włączając Europejski Komitet Olimpijski, Europejski Komitet Paraolimpijski, EU Athletes, UEFA) jest partnerami EPAS w ramach Komitetu Doradczego.
- Ostatnia modyfikacja:
- 06.12.2021 14:42 Jan Jechna
- Pierwsza publikacja:
- 02.03.2018 12:53 Paulina Czubak