XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych
08.06.2018
Największa impreza sportowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną będzie rywalizowało o medale w 11 dyscyplinach sportowych na wspaniałych arenach, m.in. legendarnym Stadionie Śląskim.
Zawody sportowe będą odbywały się na Stadionie Śląskim (6 dyscyplin: piłka nożna, lekka atletyka, kolarstwo, tenis, trójbój, bocce), na obiektach katowickiej AWF (pływanie, badminton, tenis stołowy), w kręgielni Galaktyka w Katowicach (bowling) oraz w Golf Park Mikołów w Mikołowie (golf). W zawodach weźmie udział ponad 1000 zawodników Olimpiad Specjalnych z całego kraju, wspieranych przez ponad 800 trenerów, lekarzy, sędziów i wolontariuszy. Wydarzenie zakończy ceremonia zamknięcia na Stadionie Śląskim.
Po raz pierwszy w historii na Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Polska zostanie zaprezentowany golf. Na Śląsk przyjechało 29 golfistów reprezentujących 8 oddziałów regionalnych. Najliczniej reprezentowani będą lekkoatleci (210 zawodników), mocno obsadzone są również takie dyscypliny jak: piłka nożna męska 7-osobowa (16 drużyn i 159 piłkarzy), pływanie (131 sportowców) i tenis stołowy (104 uczestników).
Spośród złotych medalistów zostaną wyłonieni członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019. Igrzyska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będą największa imprezą sportową na świecie w przyszłym roku, w której weźmie udział ponad 7 tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z ponad 170 krajów. Polska reprezentacja będzie liczyć 64 zawodników oraz 26 osób.
Więcej informacji o Igrzyskach: www.olimpiadyspecjalne.pl & www.igrzyska2018.pl
Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów. Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.
W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.
Materiały
plakat__Igrzyska_2018.pdf 2.45MB
folder_Igrzyska__2018.pdf 5.40MB
- Ostatnia modyfikacja:
- 08.06.2018 14:13 Rafał Błażej
- Pierwsza publikacja:
- 08.06.2018 14:14 Rafał Błażej