W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zabytki sakralne w Lubuskiem ze wsparciem MKDNiS

03.08.2021

Podczas wizyty w województwie lubuskim wicepremier Piotr Gliński odwiedził Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, a także Pocysterski Zespół Klasztorny w Gościkowie. MKDNiS wsparło zabytki sakralne w Rokitnie i Gościkowie dotacjami na łączną kwotę blisko 3,5 miliona złotych.

Zabytki sakralne w Lubuskiem ze wsparciem MKDNiS, fot. Danuta Matloch

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu odwiedził Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, związane z kultem Matki Bożej Rokitniańskiej, przedstawionej na Cudownym Obrazie z XVI w.,  któremu przypisywane jest cudowne zakończenie buntu szlachty pod Lublinem przeciwko królowi Michałowi Korybutowi Wiśniowieckiemu. Kościół, zaprojektowany przez królewskiego architekta Karola Marcina Frantza, miał zastąpić drewnianą świątynię, która nie była wystarczająco duża, by pomieścić rzeszę pielgrzymów przybywających do Cudownego Obrazu.

W ramach programu Ochrona zabytków (2016-2021), Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Rokitniańskiej w Rokitnie otrzymała dotacje na łączną kwotę blisko miliona złotych.

Pocysterski Zespół Klasztorny w Gościkowie

Drugim punktem wtorkowej wizyty ministra Glińskiego były odwiedziny w Pocysterskim Zespole Klasztornym w Gościkowie, uznanym w 2017 roku za Pomnik Historii. To jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce, który przez wieki pełnił rolę ważnego ośrodka kultu religijnego oraz myśli teologicznej promieniującej nawet poza granice kraju głównie za sprawą Jakuba z Paradyża – wybitnego teologa i filozofa związanego z klasztorem.

Budowę świątyni rozpoczęto pod koniec XIII w. Kościół wzniesiono w stylu gotyckim, na planie krzyża. Gruntowną przebudowę założenia rozpoczęto w poł. XVIII w. wg koncepcji budowniczego królewskiego - Karola Martina Frantza. Klasztor uległ likwidacji w 1834 r. W 1947 r. budynki opactwa przejęli Salezjanie, a od 1956 r. w murach klasztoru rozpoczął działalność Wydział Filozoficzny Gorzowskiego Diecezjalnego Seminarium Duchowego, obecnie Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

W latach 2016-2021 Zielonogórsko-Gorzowskie Wyższe Seminarium Duchowne, w ramach programu Ochrona zabytków, otrzymało z MKDNiS dotacje o łącznej wartości ponad 2,5 mln zł, które przeznaczone są na prace konserwacyjne i restauracyjne kościoła pw. św. Marcina z Tours i Wniebowzięcia NMP.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}