W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapasy - wspólne dziedzictwo połączyło Koreę Północną i Południową

26.11.2018

Ssirum - zapasy koreańskie uprawiane w Korei Północnej i Południowej zostały wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Ten historyczny moment staje się dowodem siły dziedzictwa niematerialnego, które łączy narody doświadczone trudną historią. Ssirum zostały wpisane na listę podczas 13. sesji w Port Louis na Mauritiusie decyzją Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Delegacja polska jako jedna z pierwszych składała gratulacje wszystkim stronom.

fot.

Dzięki osobistemu zaangażowaniu Dyrektor Generalnej UNESCO Audray Azouley oraz UNESCO udało się doprowadzić do konsensusu i wpisać wspólną tradycję uprawiania zapasów uprawianych zarówno w Korei Północnej, jak i Południowej,  na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

W czasie 13. sesji Komitetu ponad 800 delegatów ze 125 krajów będzie debatować na temat ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Spotkanie będą dotyczyć wpisywania nowych tradycji, zjawisk i umiejętności na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Za kilka dni zostanie także podjęta decyzja w sprawie pierwszego polskiego wniosku w sprawie wpisania szopkarstwa krakowskiego na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Polskę reprezentuje delegacja składająca się z przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Polskiego Komitetu Narodowego ds. UNESCO.

Polska po raz pierwszy została wybrana do grona członków Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO podczas 7 posiedzenia

Zgromadzenia Ogólnego państw-stron konwencji w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, które miało miejsce w dniach 4-6 czerwca 2018 r.

Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO

Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego składa się z przedstawicieli 24 państw-stron, wybieranych przez Zgromadzenie Ogólne na okres 4 lat; wymiana połowy składu Komitetu następuje co 2 lata. Do najważniejszych zadań Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO zalicza się m.in. analizę wniosków o wpis  na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości oraz sprawozdań przedstawianych przez państwa-strony konwencji UNESCO z 2003 r. Obecnie w Komitecie obok Polski zasiadają Azerbejdżan, Armenia, Austria, Cypr, Holandia, Kolumbia, Kuba, Gwatemala, Kamerun, Dżibuti, Togo, Mauritius, Senegal, Zambia, Kuwejt, Liban, Palestyna, Jamajka, Chiny, Japonia, Filipiny, Sri Lanka, Kazachstan.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}