Złote Kolce 2021: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu mecenasem polskiej lekkoatletyki
23.10.2021
„Traktuję tę nagrodę jako podziękowanie przede wszystkim dla moich współpracowników, którzy na co dzień współpracują i wspierają polskie związki sportowe. Dziękuję im za ich pracę i zaangażowanie. Jako zagorzały kibic, naszym lekkoatletom dziękuję za emocje, których byli sprawcami. Przypominam, że za trzy lata, w Paryżu, będziemy oczekiwać jeszcze więcej" – mówił podczas Gali Złote Kolce wicepremier Piotr Gliński. Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu odebrał specjalną statuetkę dla MKDNiS jako mecenasa polskiej lekkoatletyki.
Prof. Gliński podkreślił, że wsparcie dla polskiej lekkoatletyki będzie kontynuowane. Przypomniał też, że przyszłoroczny budżet resortu sportu ma być o 284 mln zł większy niż w tym roku. „Te środki będą przeznaczone na nowe programy stypendialne, na sport wyczynowy i na sport powszechny. Wiem, że wielu z Państwa angażuje się i wspiera rozwój sportu powszechnego – za to również dziękuję” – mówił.
Podczas imprezy, organizowanej cyklicznie od 1970 roku, wręczono wyróżnienia dla najlepszych sportowców mijającego sezonu. Tegorocznymi laureatami prestiżowych Złotych Kolców zostali Anita Włodarczyk oraz Wojciech Nowicki (oboje zdobyli złote medale IO Tokio 2020 w rzucie młotem). Druga w tegorocznym rankingu była oszczepniczka Maria Andrejczyk, trzecia - młociarka Malwina Kopron, a czwarta - biegaczka Justyna Święty-Ersetic. Wśród mężczyzn drugie miejsce zajął mistrz chodu na 50 kilometrów Dawid Tomala, trzeci był młociarz Paweł Fajdek, a czwarty - biegacz Patryk Dobek.
Oprócz Złotych Kolców wręczone zostały również nagrody w innych kategoriach:
- Odkrycie roku – Kornelia Lesiewicz
- Paralekkoatleta roku – Róża Kozakowska
- Trener roku – Grzegorz Tomala
- Impreza roku – Drużynowe Mistrzostwa Europy Silesia 2021
- Rekordziści Polski sezonu 2021:
- Marcin Krukowski – rzut oszczepem
- Maria Andrejczyk – rzut oszczepem
- Marcin Lewandowski – bieg na 1500 metrów
- Justyna Święty-Ersetic – w imieniu sztafety 4 x 400 metrów
- Kajetan Duszyński – w imieniu sztafety MIX 4 x 400 metrów
Wyniki uzyskane podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 r. przez polskich lekkoatletów:
ZŁOTO
- Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Dariusz Kowaluk - lekkoatletyka, sztafeta mieszana 4x400 m
- Anita Włodarczyk - lekkoatletyka, rzut młotem
- Wojciech Nowicki - lekkoatletyka, rzut młotem
- Dawid Tomala - lekkoatletyka, chód sportowy na 50 km
SREBRO
- Maria Andrejczyk - lekkoatletyka, rzut oszczepem
- Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic i Anna Kiełbasińska - lekkoatletyka, sztafeta kobiet 4x400 m
BRĄZ
- Malwina Kopron - lekkoatletyka, rzut młotem
- Paweł Fajdek - lekkoatletyka, rzut młotem
- Patryk Dobek - lekkoatletyka, bieg na 800 m
Złote Kolce
Złote Kolce to prestiżowe nagrody przyznawane najlepszym polskim lekkoatletom od 1970 roku. Ich pomysłodawcą był dziennikarz "Sportu" Andrzej Gowarzewski. Ranking tworzony jest na podstawie rezultatów zawodników w najważniejszych imprezach krajowych i międzynarodowych. Punkty przyznawane są również za rekordy Polski, Europy i świata, a także za pozycje na listach najlepszych wyników w sezonie.
Laureatami pierwszej edycji była płotkarka Teresa Sukniewicz i średniodystansowiec Henryk Szordykowski. Potem nastała era Ireny Szewińskiej, która triumfowała wśród kobiet w siedmiu kolejnych edycjach. Jej osiągnięcie poprawiła dopiero Anita Włodarczyk, która ma na koncie już diesięć wygranych w latach 2009-2010 i 2012-2018. Wśród mężczyzn po sześć statuetek zgarnęli Robert Korzeniowski i Artur Partyka.