W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiany w krakowskich muzeach. „Będą służyły dobru instytucji”

26.07.2019

Dr hab. Andrzej Betlej – obecnie dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie – zastąpi prof. Jana Ostrowskiego na stanowisku dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu. Prof. Jan Ostrowski funkcję dyrektora pełnił przez 30 lat, w przyszłym roku przechodzi na emeryturę. Dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie zostanie dr hab. Andrzej Szczerski. - Chciałbym obu panom Dyrektorom podziękować za ich wielką pracę i zaangażowanie. Te zmiany są dobre przede wszystkim z punktu widzenia interesu instytucji - powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Zmiany będą obowiązywać od początku przyszłego roku.

fot. Danuta Matloch

„Dziękuję za wielką pracę i zaangażowanie”

W konferencji prasowej pt. „Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki i Muzeum Narodowe w Krakowie. Sukcesy i wyzwania”, która w piątek odbyła się w siedzibie MKiDN uczestniczyli wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Jan Ostrowski oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.

- Bardzo dziękuję prof. Janowi Ostrowskiemu za te 30 lat pracy, za to, jak wysoko postawił Wawel – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury podkreślił, że Andrzej Betlej i Andrzej Szczerski to "doświadczeni, a jednocześnie jeszcze młodzi, wybitni historycy sztuki, wybitni muzealnicy".

- Cieszę się więc, że te instytucje będą prowadzone przez tak odpowiedzialne, profesjonalnie przygotowane, wybitne osoby – powiedział prof. Piotr Gliński.

- Zamek Królewski na Wawelu to świetnie zaopiekowane miejsce. Wielki sukces frekwencyjny - mniej więcej 1,5 mln turystów rocznie odwiedza Wawel. Muzeum Narodowe w Krakowie jest największym polskim muzeum, prezentowana jest tam m.in. kolekcja Czartoryskich. Obu panom Dyrektorom dziękuję za ich wielką pracę i zaangażowanie – podkreślił Piotr Gliński.

  • prof. dr hab. Jan Ostrowski – wybitny muzealnik, naukowiec, od 30 lat dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki. Uznany międzynarodowy autorytet w dziedzinie historii sztuki, autor ponad 300 publikacji naukowych, Prezes Polskiej Akademii Umiejętności, Profesor w Instytucie Historii Sztuki UJ. Jest twórcą i wieloletnim kierownikiem programu inwentaryzacji zabytków sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. W latach 2012–2015 był członkiem Rady do Spraw Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk.

Odznaczony:

- Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski;

- Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski;

- Odznaka Honorową „Bene Merito”,

- Austriackim Krzyżem Honorowym za Naukę i Sztukę I Klasy.

Jest także Kawalerem Orderu Legii Honorowej oraz Oficerem Orderu Świętego Karola. Odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

  • dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ – W latach 2012 – 2016 był dyrektorem Instytutu Historii Sztuki UJ, od 2016 r. jest dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie. Autor 10 książek i ponad 170 artykułów naukowych, uczestnik wielu stypendiów zagranicznych. Podczas kierowania Muzeum Narodowym w Krakowie zorganizował doskonale przyjęte przez publiczność wystawy: cykl poświęcony St. Wyspiańskiemu – Wyspiański – Nieznany i Wyspiański – Posłowie, a także Design w Polsce po 1989 r., teraz komiks  czy wyróżniona nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sybilla wystawa #dziedzictwo; Sztuka w Auschwitz. Ponadto Muzeum Narodowe jest zaangażowane w bardzo ważną inwestycję – remont Muzeum Czartoryskich, która będzie ukończona jeszcze w roku bieżącym. Nie można wreszcie pominąć udziału dyrektora Andrzeja Betleja w ogromnym sukcesie polskiej kultury, jakim był zakup kolekcji XX. Czartoryskich dla Muzeum Narodowego w Krakowie.
     
  • dr hab. Andrzej Szczerski – Kurator wielu wystaw zarówno w Polsce jak i za granicą. Członek wielu rad muzealnych, zespołów eksperckich, w tym Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2009-2017 Prezes Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA, w latach 2013-2016 vice-prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA International, 1 stycznia 2016 roku - 31 marca 2018 roku zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. naukowych. Uczestnik wielu stypendiów zagranicznych. Laureat wielu nagród w dziedzinie historii sztuki.

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}