W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiany zapisów w programach Wsparcia Akademii Piłkarskich Działających przy Klubach Ekstraklasy i I Ligi oraz Wsparcia Akademii Piłkarskich Działających przy Klubach Ekstraligi i I Ligi Kobiet

19.04.2024

W odpowiedzi na uwagi zgłaszane przez środowisko piłkarskie Minister Sportu i Turystyki dokonał zmian zapisów programów Wsparcia Akademii Piłkarskich Działających przy Klubach Ekstraklasy i I Ligi oraz Wsparcia Akademii Piłkarskich Działających przy Klubach Ekstraligi i I Ligi Kobiet. Wprowadzone aktualizacje umożliwią przystąpienie do programów większej liczbie klubów.

Grafika. Z lewej strony napisy: PROGRAMY MINISTERSTWA SPORTU I TURYSTYKI / Program wsparcia Akademii Piłkarskich / Zmiany zapisów w programach. Na dole na białym pasku logotypy: MSiT oraz "tworzymy polski sport". Z prawej strony zdjęcie chłopca w koszulce z numerem 9 stojącego tyłem do aparatu i kopiącego piłkę do bramki

Ogłoszone w marcu programy zostały przygotowane z myślą o wsparciu klubów Ekstraklasy mężczyzn i Ekstraligi kobiet oraz I Ligi kobiet i mężczyzn w szkoleniu młodych zawodników i przygotowaniu ich do profesjonalnej kariery. Programy skierowane są do organizacji pozarządowych (klubów sportowych, stowarzyszeń, fundacji), a także sportowych spółek mających status organizacji pożytku publicznego, prowadzących szkolenie dzieci i młodzieży w klubach (lub akademie klubowe klubów).

Aby oba programy mogły spełniać swoje założenia, muszą być dopasowane do potrzeb i możliwości swoich potencjalnych beneficjentów – klubów piłkarskich. Dlatego w związku z uwagami zgłaszanymi przez środowisko piłkarskie, Ministerstwo Sportu i Turystyki spotkało się z przedstawicielami klubów, by razem wypracować zmiany, które umożliwią jak najlepsze i najbardziej skuteczne wsparcie szkolenia młodych piłkarek i piłkarzy.

Musimy pamiętać, że akademie piłkarskie i ich rozwój są kluczowe z punktu widzenia dalszego piłkarskiego rozwoju Polski. To w nich kształcą się przyszli reprezentanci biało-czerwonych. To one są fundamentem długookresowego rozwoju ligowej piłki na profesjonalnym poziomie. Program zaproponowany przez Ministerstwo jest tak istotny, bowiem stanowi realną odpowiedź na oczekiwanie wyrażane przez środowisko klubowe i trenerskie, które pracuje nad szlifowaniem piłkarskich talentów w kluczowym ich okresie dojrzewania – tuż przed wejściem na poziom profesjonalny. I mowa tu nie tylko o piłce nożnej męskiej, ale również o sekcjach kobiecych, których kluby z Ekstraklasy posiadają coraz więcej i są z roku na rok bardziej profesjonalne. W toku prac nad programem właśnie w obszarze piłki kobiecej otrzymaliśmy z klubów wiele pytań. Trenerzy, a także dyrektorzy akademii są bowiem świadomi wyzwań czekających nas w najbliższej przyszłości również w tym zakresie. Podobnie jak kluby, które w ostatnich latach poczyniły wiele ważnych inwestycji w rozbudowę akademii. Aby jednak niwelować dzielący nas dystans do klubów z zachodu, musimy inwestować w tym obszarze jeszcze więcej środków, bo tylko w ten sposób będziemy mogli rozwijać polski futbolu w najbliższych latach

– mówi Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy SA.

W efekcie konsultacji w zapisach obu programów zostały wprowadzone identyczne zmiany polegające na usunięciu z nich definicji akademii klubowej zaczerpniętej z regulaminu PZPN. Definicja ta narzucała pierwotnie wymóg posiadania licencji PZPN oraz 2-letniego prowadzenia zespołów młodzieżowych klubu. Ponieważ programy Ministerstwa w tym aspekcie dotyczą wsparcia szkolenia dzieci i młodzieży zapisy te ograniczały możliwości uczestnictwa w programach. Zostały zatem usunięte, by umożliwić otrzymanie wsparcia jak największej liczbie klubów.

Dodatkowo w obu programach zmienione zostały terminy składania i rozpatrzenia wniosków.

Program Wsparcia Akademii Piłkarskich to olbrzymia szansa dla akademii klubów PKO BP Ekstraklasy i Fortuna 1 Ligi. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że po konsultacjach z przedstawicielami Ministerstwa Sportu i Turystyki udało się wypracować zmodyfikowane zasady aplikowania. Wydłużenie terminu oraz rozszerzenie katalogu podmiotów wnioskujących z pewnością zwiększy prawdopodobieństwo uzyskania dofinansowania przez klubowe akademie. W części pierwszoligowych klubów od wielu lat funkcjonują sprawnie działające stowarzyszenia i fundacje  tak jest m.in. w Katowicach, Rzeszowie czy Płocku. Forma prawna fundacji lub stowarzyszenia stwarza możliwość aplikowania o samorządowe i ministerialne środki w zakresie popularyzacji piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży

– mówi Marcin Janicki, prezes Pierwszej Ligi Piłkarskiej.

Do tej pory do programu Wsparcia Akademii Piłkarskich Działających przy Klubach Ekstraklasy i I Ligi przystąpiły cztery kluby, natomiast do programu Wsparcia Akademii Piłkarskich Działających przy Klubach Ekstraligi i I Ligi Kobiet – 15.
 

{"register":{"columns":[]}}