W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znamy zwycięzców plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2018

03.06.2019

Wystawa czasowa „Karol Śliwka. Polskie projekty. Polscy projektanci”, Festiwal Dziedzictwa Kresów oraz publikacja „Książka otwarta na świat” to Wydarzenia Historyczne Roku 2018! Właśnie te projekty zyskały najwięcej głosów internautów, którzy wzięli udział w plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się 3 czerwca 2019 roku w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.

Znamy zwycięzców plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2018

W tym roku do konkursu zgłoszono blisko 200 wydarzeń z całego kraju i z zagranicy – m.in. z Austrii, Francji, Niemiec, Australii, Kanady, Litwy i Ukrainy. Spośród nich Jury wybrało finałową piętnastkę, na którą głosowali internauci.

Najwięcej głosów w kategorii „Wystawa” otrzymała ekspozycja czasowa „Karol Śliwka. Polskie projekty. Polscy projektanci” zorganizowana przez Muzeum Miasta Gdyni. Ekspozycja stanowiła prezentację dorobku nestora polskiego designu, autora projektów dziesiątek opakowań, etykiet, okładek i plakatów, mistrza znaku graficznego. Prace Karola Śliwki przez ostatnie 60 lat współtworzyły codzienność Polaków, kształtując ikonosferę przestrzeni publicznej.

W kategorii „Wydarzenie” za najważniejszy w 2018 roku uznano – Festiwal Dziedzictwa Kresów przygotowany przez Gminę Lubaczów. Festiwal ten to jedno z większych wydarzeń kulturalnych na Podkarpaciu, dostarczające niezwykle istotnych impulsów do rozwoju przedsiębiorczości społecznej
i gospodarczej. Coroczny program to kilkadziesiąt wydarzeń w kilkunastu miejscach, które spaja idea kultywowania pamięci o Kresach dawnej Rzeczypospolitej.

W kategorii „Edukacja i multimedia” najwięcej głosów internautów uzyskała Rodzinna publikacja edukacyjna „Książka otwarta na świat” wydana przez Muzeum Emigracji w Gdyni. „Książka otwarta na świat” to spojrzenie na historię Polski, a przede wszystkim Polaków i Polek, z innej, nieoczywistej perspektywy. To przekrojowa opowieść o przeszłości i teraźniejszości, których stałym elementem są mobilność i przemieszczanie się, odmieniane w publikacji przez wszystkie przypadki.

Ponadto wyróżnienia w plebiscycie otrzymali:

KATEGORIA „WYDARZENIE”

  1. 100 na 100. Muzyczne dekady wolności, organizator: Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
  2. Witkacy na Litwie, organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Witkacego, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Narodowe Muzeum Sztuki im. Čiurlionisa w Kownie, Wydawnictwo Aukso žuvys.
  3. Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918–2018, organizator: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.
  4. Spektakl w willi Żabińskich: „Tylko to, co zrobić należało”, organizator: Stowarzyszenie Monopol Warszawski.

KATEGORIA „WYSTAWA”

  1. „Litwo, Ojczyzno moja…”. Adam Mickiewicz i jego poemat „Pan Tadeusz”, organizatorzy: Pałac Władców w Wilnie, Zamek Królewski na Wawelu, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Muzeum Pana Tadeusza, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Wilnie.
  2. Wystawa stała „Żydzi na Górnym Śląsku”, organizator: Muzeum w Gliwicach.
  3. „Ajnowie, górale i Bronisław Piłsudski”, organizator: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
  4. „Zbudowaliśmy to miasto”, organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

KATEGORIA „EDUKACJA I MULTIMEDIA”

  1. 100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości, wydawca: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.
  2. Where is Poland?, wydawca: Instytut Adama Mickiewicza.
  3. Gra muzyka, wydawca: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
  4. „Kopiariusz”. Publikacja internetowa nieznanego zbioru listów Jerzego Giedroycia, pisanych w Bukareszcie w latach 1939–1940, wydawca: Fundacja Kultury Paryskiej.

Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów, które rywalizują o miano tego najważniejszego. Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono do niego około 1200 przedsięwzięć, a w głosowaniach wzięło udział łącznie ponad 50 tysięcy internautów. Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}