#Zostańwdomu i #włącznarodowy
09.05.2020
Mistrzowskie przedstawienia w reżyserii Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego czy Jana Englerta, znakomite realizacje twórców młodszego pokolenia, spotkania z polską poezją w interpretacji aktorów Teatru Narodowego, wykłady teatrologów i badaczy literatury dotyczące twórczości wybitnych osobowości polskiej kultury, wreszcie - materiały filmowe, takie jak trailery przedstawień, wideo-animacje promujące premiery, fotorelacje i reportaże z prób – to wszystko oferuje widzom Teatr Narodowy w dobie pandemii. Propozycje dostępne online cieszą się ogromnym zainteresowaniem internautów, którzy doceniają niezwykle wysoki poziom artystyczny oferty.
Przedstawienia Teatru Narodowego online
W okresie zawieszonej działalności publicznej z powodu pandemii Teatr Narodowy realizuje nowe zadania, przekształcając je w formę on/me. Przede wszystkim udostępnia profesjonalne realizacje spektakli rejestrowanych lub „przeniesionych” z macierzystej sceny do Teatru Telewizji.
Zestawienie przedstawień dostępnych bezpłatnie online na stałe oraz krótkoterminowo w zbiorach NINATEKI.pl i TVP Vod jest na bieżąco publikowane na stronie teatru.
Ponadto co tydzień w mediach społecznościowych na fanpage’u Teatru na Facebooku, Instagramie i Twitterze jest rekomendowane wybrane przedstawienie Teatru Narodowego online pod hasłem #zostańwdomu #włącznarodowy #teatrnarodowyonline. Szeroki wybór obejmuje mistrzowskie przedstawienia Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Jana Englerta, a także znakomite realizacje twórców młodszego pokolenia. Znajdziemy tu zarówno polską klasykę, jak i dramaty oraz adaptacje współczesnych tekstów polskich i zagranicznych, zrealizowanych na narodowej scenie przez artystów wielu pokoleń, reprezentujących różne estetyki teatralne.
Aktywność internautów (m.in. „kliknięcia” w link, liczba zainteresowanych wydarzeniem na FB, komentarze pod postami) dowodzi, jak wielkim powodzeniem cieszą się rekomendowane przedstawienia Teatru Narodowego online. Nie bez znaczenia jest walor edukacyjny prezentowanych spektakli, polegający na przypomnieniu ważnych w historii polskiego teatru przedstawień oraz ich twórców i artystów, tworzących nasze dziedzictwo kulturowe.
Dotychczas udostępnionych zostało 11 spektakli, ale Teatr Narodowy planujemy dostępność kolejnych przedstawień współpracując w tym zakresie z portalem Ninateka.pl.
Spektakle są dostępne na stronie teatru: LINK
Cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier
Teatr jest medium oferującym bezpośrednią międzyludzką interakcję, niemożliwą w obecnych warunkach. Jej namiastkę mogą zapewnić wirtualnie małe formy poetyckie. Z takim zamysłem Tetr Narodowy realizuje artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier,w ramach którego proponuje spotkania z polską poezją z przestrzeni kilku wieków, różnych epok literackich i historycznych w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego. Cały projekt obejmuje ok. 40 krótkich filmików – każdy poświęcony utworowi jednego autora lub autorki, opatrzony przystępną notą dotyczącą stylu i rodzaju ich twórczości.
Do tej pory opublikowane zostały nagrania utworów: Kochanowskiego (Jan Englert), Reja (Kacper Matula, Monika Dryl), Sępa Szarzyńskiego (Edyta Olszówka), Mickiewicza (Arkadiusz Janiczek) Słowackiego (Jerzy Radziwiłowicz), Norwida (Ewa Wiśniewska), a w najbliższych dniach publikowane będą interpretacje dzieł: Morsztyna (Ewa Konstancja Bułhak), Krasickiego (Magdalena Warzecha, Justyna Kowalska), ponownie Mickiewicza (Grzegorz Kwiecień, Zuzanna Saporznikow), Norwida (Jerzy Łapiński), Fredry (Anna Seniuk, Anna Was, Karol Dziuba), Wyspiańskiego (Janusz Gajos), itd. Większość filmików posiada napisy polskie oraz tłumaczenie na język migowy (dzięki współpracy z Fundacją Kultury Bez Barier), zapewniając w ten sposób dostępność dla osób słabosłyszących i głuchych, co w okresie pandemii czyni ten projekt unikatowym.
Popularność projektu w tej formie i stylistyce był ogromna już od momentu publikacji pierwszego filmu, będącego zapowiedzią cyklu - fraszka Jana Kochanowskiego Na zdrowie w interpretacji Jana Englerta ma na Facebooku zasięg ponad 43 000 osób, 4 000 wyświetleń, a post został udostępniony 200 razy (w tym: przez Instytut Książki, szkoły i biblioteki publiczne z całego kraju).
Ze względu na wielki publiczny odzew cyklu POECI POLSCY Tetr Narodowy planuje przygotowanie ANTOLOGII POEZJI POLSKIEJ - profesjonalne nagranie wielkiej serii literackiej w rozszerzonej wersji w reżyserii Jana Englerta i w wykonaniu Aktorów Teatru Narodowego.
Seria jest dostępna w serwisie internetowym teatru: LINK
na kanale YouTube: LINK i w mediach społecznościowych teatru.
Wykłady otwarte online
W wirtualnej ofercie odznaczającej się walorami edukacyjnymi na uwagę zasługują także udostępnione na stronie internetowej i w mediach społecznościowych materiałów audio wybranych nagrań archiwalnych audycji i wykładów Teatru Narodowego. Są to wykłady teatrologów i badaczy literatury dotyczące twórczości wielkich osobowości polskiej kultury - Wyspiańskiego, Witkacego, Gombrowicza, Różewicza i Białoszewskiego. Cykl „Wykłady otwarte", w którym prelegenci opowiadają o teatrze, literaturze i innych dziedzinach sztuki był realizowany w Teatrze Narodowym w latach 1999-2017.
Wykłady można odsłuchać wchodząc na stronę teatru: LINK
Materiały filmowe
Teatr Narodowy rozszerza także zakres materiałów filmowych na kanale dedykowanym: Teatr Narodowy – YouTube: LINK Dotychczas opublikowanych zostało 26 trailerów przedstawień, 24 wideo-animacje promujące premiery Teatru Narodowego, 15 filmów – fotorelacji z przygotowań kostiumów i montażu scenografii do naszych premier i reportaży z prób. Utworzonych zostało także kilka innych playlist, w tym playlista zawierająca na bieżąco realizowany cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.
Planowane projekty w formie on/me
Jednym z najważniejszych projektów w najbliższym czasie jest zaplanowane uruchomienie pokazów on/me spektakli z bieżącego repertuaru. Przygotowywana jest emisja czterogodzinnego przedstawienia DZIADY Adama Mickiewicza w inscenizacji litewskiego mistrza Eimuntasa Nekrośiusa (rejestracja i profesjonalny montaż wykonane zostały siłami Teatru Narodowego). Obecnie podejmowane są starania, aby umożliwić zrealizowanie streamingu live na kanale YouTube w formie premierowej publikacji rejestracji spektaklu.
Wirtualny spacer
Teatr Narodowy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rzeszy internautów zainteresowanych wizytą w teatrze, uruchomił wirtualny spacer po wnętrzach teatru, foyer, wszystkich salach, scenach, z możliwością zajrzenia za kulisy. Internauta wybiera opcje swojej wirtualnej wycieczki i szczegóły, którym chciałby się bliżej przyjrzeć: LINK
Prezent dla widzów – „Piosenka jest dobra na wszystko”
Dla wiernych widzów, którzy nieustannie dają deklarują dowody swojej sympatii i tęsknoty za spotkaniami w „żywym” teatrze oraz dla wszystkich, którzy chcą się dzielić życzliwością i optymizmem w trudnym czasie pandemii, zespół Teatru Narodowego przygotował nagranie utworu Wasowskiego i Przybory „Piosenka jest dobra na wszystko" w wykonaniu ponad 30 aktorów dzielących się swoją prywatnością i dobrymi energiami pod hasłem: #śpiewamydlawas i #jesteśmyzwami. Nagranie spotkało się z niezwykłym przyjęciem internautów – osiągnęło prawie 5 tys. wyświetleń w pierwszym dniu publikacji wideo na YT, a na Facebooku zasięg 9 tys.).
Zapraszamy do posłuchania utworu, bo „Piosenka jest dobra na wszystko”!