„Zrównoważona turystyka” w Polsce Wschodniej. Nabór wniosków ruszył 16 września
17.09.2024
Od 16 września 2024 r. można ubiegać się o dofinansowywanie projektów z działania „Zrównoważona turystyka” w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW). Projekt przeznaczony jest dla samorządów województw Polski Wschodniej tworzących partnerstwa pomiędzy podmiotami z co najmniej dwóch województw. Wsparcie finansowe może być przeznaczone na projekty związane z modernizacją lub budową obiektów turystycznych, rozwojem infrastruktury, digitalizacją oferty, a także na działania promocyjne i edukacyjne.
Polska Wschodnia to region o wyjątkowych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych, który przyciąga turystów poszukujących kontaktu z naturą. Od malowniczych Wielkich Jezior Mazurskich, przez bujne lasy Podlasia, po dzikie Bieszczady – obszar ten oferuje niezwykłe atrakcje, które łączą piękno natury z bogactwem historycznym i kulturowym.
Celem „Zrównoważonej turystyki” jest wsparcie projektów rozwijających turystykę w Polsce Wschodniej. Dofinansowaniem może zostać objęty rozwój m.in. tras rowerowych, infrastruktury kajakowej i miejsc dla kamperów, które będą odpowiadać na potrzeby współczesnych turystów, a jednocześnie wspierać rozwój lokalnych społeczności i gospodarki regionu. Ważnym aspektem jest także wykorzystanie w projektach walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych.
Kto może starać się o dotacje?
O dofinansowanie w ramach działania mogą ubiegać się samorządy województw Polski Wschodniej, ale tylko w formie partnerstw podmiotów z co najmniej dwóch województw tego regionu. W tworzeniu tzw. produktu turystycznego mogą brać udział przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe oraz inne instytucje zaangażowane w rozwój turystyki, takie jak zarządzający gospodarką wodną lub leśną, przedsiębiorstwa społeczne, czy podmioty ekonomii społecznej.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Dofinansowanie mogą otrzymać projekty dotyczące stworzenia ponadregionalnych produktów (szlaków) turystycznych obejmujących m.in.:
- modernizację lub budowę obiektów lub przestrzeni stanowiących element produktu turystycznego,
- modernizację lub budowę infrastruktury ułatwiającej dostęp do ww. miejsc,
- działania z zakresu digitalizacji oferty szlaku i przystosowania do działania w warunkach kryzysu (resillience),
- przygotowanie spójnej strategii zarządzania i rozwoju produktu turystycznego oraz działań niezbędnych do jej wdrożenia,
- stworzenie narzędzi do współpracy w ramach wdrożenia produktu turystycznego i jego utrzymania;
- działania informacyjne, konsultacyjne, promocyjne oraz edukacyjne w zakresie wykorzystania produktu turystycznego.
Koszty kwalifikowalne mogą być przeznaczone na:
- zakup nieruchomości,
- roboty i materiały budowalne,
- zakup środków trwałych,
- dostawy inne niż środki trwałe (o ile są niezbędne do osiągnięcia założonych produktów lub rezultatów projektu),
- zakup wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do przygotowania produktu turystycznego, określonego w jego koncepcji (docelowo strategii zarządzania i rozwoju produktu turystycznego),
- usługi zewnętrzne, w tym np. przygotowanie dokumentacji, działania informacyjne i promocyjne produktu turystycznego;
- koszty pośrednie związane z przygotowaniem i realizacją projektu.
Maksymalna intensywność dofinansowania projektu wynosi do 85 proc. kosztów kwalifikowalnych. Budżet przeznaczony na dofinansowanie to 297 milionów zł.
Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego od 16 września 2024 r. do 5 listopada 2024 r. do godziny 16.00.
Więcej informacji o naborze https://fepw.parp.gov.pl/component/grants/grants/zrownowazona-turystyka.