W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zwalczanie manipulowania zawodami sportowymi tematem konferencji naukowej na PGE Narodowym

13.12.2023

13 grudnia 2023 r. na PGE Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja naukowa dotycząca wspierania zgłaszania nieprawidłowości w celu zwalczania manipulowania zawodami sportowymi.

Zdjęcie przedstawia liczną grupę osób, która stoi na tle slajdu z angielskim tytułem konferencji naukowej, którym jest: wspierania zgłaszania nieprawidłowości w celu zwalczania manipulowania zawodami sportowymi.

Konferencję przeprowadziło Ministerstwo Sportu i Turystyki wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim oraz francuskimi partnerami. Wydarzenie miało charakter hybrydowy, a udział w nim wzięło łącznie około 130 uczestników, w tym przedstawiciele Rady Europy, ruchu olimpijskiego (MKOL, PKOL), Interpolu, polskich związków sportowych, Komendy Głównej Policji, Akademii Wychowania Fizycznego oraz członkowie Platformy Krajowej, koordynującej działania w obszarze zwalczania manipulowania zawodami sportowymi.

Ponadto w konferencji uczestniczyli przedstawiciele siedmiu krajów będących partnerami projektu MotivAction, finansowanego w ramach programu Erasmus+. Celem uczestników konferencji było wypracowanie podstaw skutecznego systemu bezpiecznego zgłaszania nieprawidłowości w sporcie.

Podczas spotkania prowadzono dyskusję w następujących obszarach:

Budowanie zaufania w sporcie, na które kluczowy wpływ mają m.in. współpraca między stronami zaangażowanymi w ochronę uczciwości w sporcie oraz aktywny udział organizacji sportowych;

System zgłaszania nieprawidłowości w sporcie, którego efektywne funkcjonowanie zależne jest od ustanowienia klarownych procedur skutecznego zgłaszania podejrzanych przypadków manipulowania sportem;

Zwalczanie manipulowania zawodami sportowymi - podczas dyskusji zaprezentowano m.in. procedury stosowane przez federacje sportowe i organy ścigania, które często opierają się na strategicznej taktyce. Ponadto podkreślono, jak kluczowa jest rola dochodzeń prowadzonych przez Interpol. Wskazano także istotę współpracy w zakresie walki z przestępstwami związanymi ze sportem. Poza tym przedstawiono przypadki sportowców, do których zwracano się z propozycją manipulowania zawodami sportowymi.

{"register":{"columns":[]}}