6. Jak powinien zachować się pokrzywdzony, jeśli na skutek stosowania przemocy ma obrażenia ciała?
Jeśli pokrzywdzony ma obrażenia ciała należy udać się do lekarza w ośrodku zdrowia. W nagłych wypadkach można udać się ośrodka nocnej pomocy opieki zdrowotnej, na ostry dyżur lub do szpitalnego oddziału ratunkowego.
Trzeba zwrócić się lekarza, aby w zaświadczeniu dokładnie opisał jakiego rodzaju, jakiej wielkości i gdzie na ciele są obrażenia (otarcia naskórka, zaczerwienienia, sińce). Samodzielnie można wykonać dokumentację fotograficzną. W postępowaniu karnym, organ prowadzący postępowanie dowodowe, może zlecić wykonanie opinii mającej moc dowodu na podstawie zaświadczenia oraz zdjęć. Dlatego muszą być one jak najdokładniejsze. Zaświadczenie ze specjalistycznego badania lekarskiego, w którym lekarz opisuje stwierdzone obrażenia ciała, a często podaje też prawdopodobną przyczynę tychże obrażeń to obdukcja lekarska. Podstawowym celem obdukcji lekarskiej jest potwierdzenie doznanych przez pokrzywdzonego obrażeń oraz ocena czasu naruszania czynności narządów ciała. Wykonanie obdukcji jest odpłatne
Pamiętaj! zaświadczenie lekarskie (obdukcja) to nie jest opinia, gdyż dowód w sądzie stanowić może tylko opinia wydana przez powołanego do tego biegłego, którym może być jedynie lekarz medycyny sądowej wpisany na listę biegłych prowadzoną przez Prezesa właściwego Sądu Okręgowego.
Biegły sądowy to specjalista wpisany na listę biegłych sądowych. Lista taka jest prowadzona przez prezesa każdego Sądu Okręgowego i są na nią wpisani lekarze z obszaru danego sądu okręgowego. Wykonanie opinii sądowo lekarskiej zleca Policja lub prokurator, a o obdukcję osoba pokrzywdzona może wystąpić na własna rękę.
Pokrzywdzony może złożyć wniosek dowodowy o przeprowadzenie oględzin jego ciała przez biegłego sądowego i wydanie opinii także podczas składania zawiadomienia o przestępstwie do protokołu i przesłuchania w charakterze świadka-pokrzywdzonego.