8 stycznia 2025 r.
W dniu 8 stycznia 2025 roku odbyło się posiedzenie plenarne Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego (KKPC).
Podczas posiedzenia przedyskutowano i przyjęto opinię nt. założeń do ustawy o Krajowym Rejestrze Mediatorów.
W punkcie drugim KKPC zajęła się problemami związanymi z funkcjonowaniem systemu teleinformatycznego obsługującym postepowanie sądowe (postepowania upadłościowe oraz restrukturyzacyjne), które zgłoszone zostały przez Stowarzyszenie Sędziów Insolwencyjnych oraz INSO – Sekcja Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego Instytutu Allerhanda. KKPC określiła kierunki działania zespołów problemowych w zakresie wypracowania ogólnych regulacji odnoszących się do wszystkich systemów teleinformatycznych obsługujących postępowania sądowe.
Następnie przedstawiony został proponowany skład zespołu ds. cyfryzacji postępowania cywilnego. Prof. dr hab. Monika Namysłowska – wskazana jako kandydat na przewodniczącego zespołu – przedstawiła wstępne zagadnienia jakie zamierza podjąć w ramach prac Zespołu. KKPC zaaprobowała powołanie zespołu oraz kierunki jego działania.
W punkcie czwartym KKPC przedyskutowała i przyjęła opinię w przedmiocie roboczego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, którego celem jest nowelizacja przepisów w sprawach o odebranie dziecka, w tym w sprawach o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką prowadzonych na podstawie konwencji haskiej z 1980 roku oraz w sprawach o wykonywanie kontaktów z dzieckiem, w tym w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 czerwca 2022 roku (sygn. akt SK 3/20).
W ostatnim punkcie KKPC po dyskusji przyjęła projekt ustawy dotyczący wdrożenia Dyrektywy anty SLAPP.