W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

9. Co zrobić, jeżeli skazany po wydaniu wyroku, ponownie stosuje przemoc?

Pamiętaj! Każdy akt przemocy, który nie był objęty wyrokiem skazującym, to nowe przestępstwo, o którym należy zawiadomić Policję lub Prokuraturę. To zawiadomienie może spowodować wszczęcie kolejnego postępowania karnego i wydanie kolejnego wyroku skazującego.

Oprócz wszczęcia nowego postępowania karnego, na podstawie obowiązujących przepisów istnieje także możliwość podjęcia czynności w sprawie, w której został już wydany prawomocny wyrok skazujący na karę z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

  1. Sąd, może wobec skazanego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, w okresie próby ustanawiać obowiązki np. takie jak:
  1. wykonywania ciążącego na nim obowiązku łożenia na utrzymanie innej osoby,
  2. wykonywania pracy zarobkowej, do nauki lub przygotowania się do zawodu,
  3. powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających,
  4. poddania się terapii uzależnień,
  5. poddania się terapii, w szczególności psychoterapii lub psychoedukacji,
  6. uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych,
  7. powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach,
  8. powstrzymania się od kontaktowania się z pokrzywdzonym lub innymi osobami w określony sposób lub zbliżania się do pokrzywdzonego lub innych osób,
  9. opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym,
  10. innego stosownego postępowania w okresie próby, które może zapobiec popełnieniu ponownie przestępstwa

Sąd może w okresie próby takie obowiązki nie tylko nałożyć, ale także je rozszerzać (np. dodawać nowe) lub zmieniać (nałożyć inne, niż te które wskazano w wyroku). W czasie próby sąd może również oddać skazanego pod dozór kuratora sądowego.

O dalszym stosowaniu przemocy przez  skazanego oraz o niewykonywaniu przez niego nałożonych obowiązków należy zawiadomić sąd, prokuratora lub kuratora zawodowego.

  1. Jeśli sąd wydał wyrok skazujący na karę z warunkowym zawieszeniem jej wykonania może dojść do zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności.

Przyczyny zarządzenia wykonania kary możemy podzielić na obligatoryjne (sąd ma obowiązek zarządzić wykonanie kary) i fakultatywne (sąd może zarządzić wykonanie kary).

a) przyczyny obligatoryjne:

  • sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania (aby sąd zarządził karę na podstawie tego przepisu – art. 75 § 1 k.k., musi być wydany kolejny prawomocny wyrok skazujący na bezwzględną karę pozbawienia wolności, czyli już bez jej zawieszenia. Przestępstwo podobne, to np. kolejne przestępstwo z użyciem przemocy, kolejne przestępstwo kradzieży)
  • sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą (art. 75 § 1a k.k.)

b) przyczyny fakultatywne:

  • skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, np. popełnił przestępstwo, uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub od przepadku, a nie był wcześniej pisemnie upomniany przez kuratora o możliwych ujemnych konsekwencjach takiego zachowania (art. 75 § 2 k.k.);
  • gdy skazany rażąco narusza porządek prawny, np. popełnił przestępstwo w okresie po wydaniu wyroku skazującego na karę z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, a przed jego uprawomocnieniem się (art. 75 § 3 k.k.).

Sąd może zarządzić wykonanie kary warunkowo zawieszonej nie później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby (art. 75 § 4 k.k.).

Przykładowo, jeśli kara została zawieszona na okres trzech lat, zarządzenie wykonana kary może nastąpić w ciągu trzech lat i sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyroku (np. wyrok uprawomocnił się 30 czerwca 2021 r., więc sąd może zarządzić wykonanie kary do 31 grudnia 2024 r. – trzy lata upłyną 30 czerwca 2024 r., a dodatkowe sześć miesięcy 31 grudnia 2024 r.)

{"register":{"columns":[]}}