Rozpoczyna się egzamin notarialny
02.09.2019
4 – 6 września 2019 r. na terenie całego kraju odbędzie się egzamin notarialny.
Egzamin przeprowadzany będzie przez 10 komisji egzaminacyjnych powołanych przez Ministra Sprawiedliwości: po jednej w Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu, po dwie w Krakowie i Poznaniu oraz trzy w Warszawie. W skład każdej z komisji egzaminacyjnych wchodzi 7 osób: 4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości, 2 przedstawicieli delegowanych przez Krajową Radę Notarialną oraz 1 pracownik naukowy, naukowo dydaktyczny lub dydaktyczny na wydziale prawa w szkole wyższej w Rzeczypospolitej Polskiej lub Polskiej Akademii Nauk, posiadający co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych.
Każdego dnia egzamin rozpoczyna się o godz. 10.00 i trwa 6 godzin.
W dniach 4 i 5 września 2019 r. zdający będą rozwiązywali zadania polegające na opracowaniu projektów aktów notarialnych, natomiast 6 września 2019 r. - zadanie polegające na opracowaniu projektu odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności bądź na opracowaniu projektu czynności notarialnej innej niż akt notarialny.
Zadania egzaminacyjne przygotowane zostały przez zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości oraz przedstawiciele Krajowej Rady Notarialnej.
Wnioski o dopuszczenie do egzaminu notarialnego złożyły 573 osoby.
Zdający mają możliwość sporządzania prac egzaminacyjnych – według własnego wyboru – pismem ręcznym lub przy użyciu sprzętu komputerowego.
Zdający, którzy zdecydowali się na rozwiązywanie zadań przy użyciu sprzętu komputerowego, będą korzystali z odpowiednio przygotowanych własnych laptopów, spełniających wymagania techniczne ogłoszone przez przewodniczących komisji egzaminacyjnych.
Podczas rozwiązywania zadań w trakcie egzaminu notarialnego, zdający mogą korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.
Do egzaminu przystąpi 5 zdających będących osobami niepełnosprawnymi. Czas trwania egzaminu w stosunku do tych zdających podlega wydłużeniu o połowę, tj. do 9 godzin. Natomiast matkom karmiącym przysługuje uprawnienie do wykorzystania dwóch półgodzinnych przerw w czasie każdego dnia egzaminu, które nie podlegają wliczeniu do czasu trwania egzaminu w danym dniu.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości