Uroczysta inauguracja roku sądowego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
01.02.2025
W Strasburgu odbyła się uroczysta inauguracja roku sądowego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Polskę reprezentował wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur.
Delegaci wzięli udział w seminarium „Ochrona praw człowieka w świecie sztucznej inteligencji, algorytmów i dużych zbiorów danych, które odbyło się 31 stycznia.
– To seminarium jest szczególnie ważne, ponieważ jest to pierwsze wydarzenie, które organizujemy w tym roku z okazji 75-lecia Konwencji o ochronie praw człowieka – mówił otwierając seminarium Marko Bošnjak, Prezes Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
– Każdego roku wybieramy temat, który pozwala nam wspólnie zgłębiać różne aspekty systemu Konwencji. W tym roku wybraliśmy temat, który jest szczególnie istotny w obecnym krajobrazie prawnym i kieruje nas ku przyszłym perspektywom. Postępy w dziedzinie technologii i nauki w ciągu istnienia Konwencji były bezprecedensowe i zmieniły sposób, w jaki wchodzimy w interakcję ze światem. Wszechobecność sztucznej inteligencji, algorytmów i dużych danych wnosi nowe perspektywy (i wyzwania) dla praw człowieka – podkreślał Marko Bošnjak.
Dyskusja dotyczyła wyzwań oraz ram prawnych związanych z wpływem postępującej technologii na prawa człowieka. Omawiano m.in. kwestie wolności słowa w erze sztucznej inteligencji, zagrożenia potencjalnej dyskryminacji wynikającej ze sztucznej inteligencji, a także rolę europejskich standardów prawnych w regulowaniu sztucznej inteligencji oraz potencjalnego wpływu AI na podstawowe prawa, takie jak wolność słowa czy prawo do sprawiedliwego procesu.
Zastosowanie sztucznej inteligencji przynosi liczne korzyści społeczeństwu, jednak rośnie obawa o jej potencjalny wpływ na prawa człowieka, demokrację i rządy prawa. Rada Europy odpowiedziała na te obawy, przyjmując (w maju 2024 r.) Ramową Konwencję o sztucznej inteligencji i prawach człowieka, demokracji i praworządności. To pierwszy w historii prawnie wiążący traktat międzynarodowy, którego celem jest zapewnienie poszanowania praw człowieka, praworządności i standardów prawnych demokracji przy korzystaniu z systemów sztucznej inteligencji.