Akt erekcyjny pod budowę Sądu Rejonowego Katowice-Wschód
29.09.2023
– To jedna z największych inwestycji realizowanych z budżetu państwa w Katowicach – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś w trakcie w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego Katowice-Wschód. Nowoczesny budynek ma być gotowy za trzy i pół roku.
– Ta inwestycja ma służyć przede wszystkim mieszkańcom Katowic i mieszkańcom regionu, ułatwiając im dostęp do wymiaru sprawiedliwości – powiedział wiceminister Woś. – Ma również służyć orzecznikom i wszystkim pracownikom sądu. Wyroki w imieniu Rzeczypospolitej powinny być wydawane w godnych warunkach – dodał.
Inwestycja i oszczędności
Nowy budynek sądu będzie miał formę smukłego prostopadłościanu o wysokości 32 metrów i powierzchni ok. 9 tys. metrów kwadratowych. Gmach powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie obecnego budynku sądu przy ul. Francuskiej. Zostanie scalony z nim łącznikiem. Przewidziano również wzniesienie dwupoziomowego otwartego parkingu. Koszt całej inwestycji wyniesie ponad 114 milionów złotych.
Obecnie Sąd Rejonowy Katowice-Wschód mieści się w należącym do sądu budynku przy ul. Francuskiej oraz w wynajmowanych kilku lokach lokalach przy ul. Francuskiej, Lompy i Obroki. Najem wiąże się z wysokimi kosztami, które rocznie wynoszą prawie 2,4 mln zł.
Nowa siedziba sądu całkowicie wyeliminuje obecne problemy lokalowe. Pozwoli na rezygnację z najmów, a to przyniesie znaczne oszczędności.
Zlokalizowanie sądu w jednym miejscu ułatwi obywatelom dostęp do wymiaru sprawiedliwości i poprawi jakość obsługi interesantów. Sąd w Katowicach jest jednym z największych sądów w kraju. Powierzono mu m.in. prowadzenie Krajowego Rejestru Sądowego, wydziału upadłościowego oraz obsługę znacznej liczby jednostek prokuratury.
Nowoczesne sądownictwo
Wiceminister podkreślił ogromny wkład ministra Michała Wójcika w doprowadzenie do rozpoczęcia budowy nowej siedziby Sądu Rejonowego Katowice-Wschód. Przypomniał też jego zasługi dla rozwoju nowoczesnej infrastruktury sądowej w regionie katowickim i na terenie całego kraju. Ministerstwo Sprawiedliwości przeznacza na ten cel miliardy złotych.
Michał Woś wskazał również na bezprecedensowy sukces cyfryzacji i informatyzacji polskiego sądownictwa. – Już jedna trzecia postępowań prowadzona jest wyłącznie online. To sprawy, w których od początku do końca, od pierwszego pisma do zakończenia postępowania, nie ma ani jednej kartki papieru – zaznaczył.
– Nawet brukselscy urzędnicy, którzy zazwyczaj wściekle nas atakują, nie byli w stanie tego faktu przemilczeć. W corocznym raporcie, opisującym sytuację w sądownictwie w Unii Europejskiej, to polski wymiar sprawiedliwości i ministra Zbigniewa Ziobro stawiają za wzór. Polska jest europejskim liderem informatyzacji sądownictwa – dodał wiceminister.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości