Betlejemskie Światło Pokoju w Ministerstwie Sprawiedliwości
20.12.2018
Harcerze Związku Harcerstwa Polskiego przekazali dzisiaj (20 grudnia 2018 r.) betlejemski płomień na ręce Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro. Uczestnikom uroczystości życzyli zdrowych, wesołych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia, w blasku Betlejemskiego Światła Pokoju.
Tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju przyświeca hasło „Światło, które łączy”. Harcerze podkreślają, że Betlejemskie Światło Pokoju przypomina nam dzisiaj wielkie wydarzenia jako znaki, które nas łączą. W sposób szczególny przywołujemy rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Święta Bożego Narodzenia niosą piękno wartości, które kultywujemy z pokolenia na pokolenie. To czas szczególny dla Polaków, związany z głębokim przeżyciem religijnym, ale też z szacunkiem dla tradycji, która nas jako wspólnotę ubogaca. Życzę wszystkim, żeby ten czas był szczególny, żeby te święta były najpiękniejsze. Niech na polu będzie biało, niech buty trzeszczą na śniegu, niech na zewnątrz trzyma mróz, ale w środku niech będzie ciepło, kolorowo i serdecznie – mówił minister Zbigniew Ziobro.
Uroczystości towarzyszyło śpiewanie kolęd.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących.
Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem.
Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
Zdjęcia (1)
- Ostatnia modyfikacja:
- 15.01.2019 12:05 Kamila Jarosławska
- Pierwsza publikacja:
- 15.01.2019 12:05 Kamila Jarosławska