W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Członkostwo Polski w Prokuraturze Europejskiej stało się faktem

13.12.2024

- Dołączyliśmy do Prokuratury Europejskiej. Ta decyzja ma ogromne znaczenie. Jestem szczęśliwy, że razem z Ministrem Sprawiedliwości Szwecji możemy ją ogłosić. To symbol pogłębiania naszej integracji europejskiej i lojalności wobec instytucji europejskich a także ważny krok na drodze do odbudowy praworządności w Polsce - mówił dziś (13 grudnia br.) w Brukseli Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar.

From left to right: Gunnar STRÖMMER (Minister for Justice, Sweden), Adam BODNAR (Minister for Justice, Poland)

Minister, który brał udział w posiedzenie Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z szefem szwedzkiego resortu sprawiedliwości Gunnarem Strömmerem. Szwecja razem z Polską weszła do Prokuratury Europejskiej (EPPO) po zakończeniu procedury związanej z mianowaniem przedstawicieli obu krajów w centrali EPPO w Luksemburgu.

Minister Adam Bodnar przypomniał, że wniosek o przystąpienie polskiej prokuratury do Prokuratury Europejskiej wysłał dokładnie rok temu - pierwszego dnia sprawowania urzędu. - Potem był formalny list polskiego rządu, akceptacja Komisji Europejskiej i kolejne działania, które doprowadziły nas do dzisiejszej daty – dodał.

Walka z korupcją

Prokuratura Europejska (EPPO), z siedzibą w Luksemburgu, to niezależny organ UE odpowiedzialny za prowadzenie dochodzeń, ściganie i doprowadzanie przed sąd sprawców przestępstw przeciwko interesom finansowym Unii. Chodzi m.in. o zwalczanie korupcji, prania brudnych pieniędzy, transgranicznych oszustw VAT powyżej 10 milionów euro. Prokuratura Europejska ściśle współpracuje z krajowymi organami ścigania oraz np. Eurojustem i Europolem. Prowadzi czynności prokuratorskie i wykonuje funkcje prokuratora we właściwych sądach państw członkowskich.

- To oznacza, że jeżeli Polsce przekazywane są jakiekolwiek środki unijne, istnieje gwarancja, że nie będą one nadużywane ani wykorzystywane do innych celów niż te, do których są przeznaczone. Jeżeli ktokolwiek popełni przestępstwo związane z wykorzystywaniem tych funduszy, śledztwo będzie mogło być prowadzone przez Prokuraturę Europejską – zwrócił uwagę  Adam Bodnar.

Współpraca transgraniczna

- Daje to także szansę powstania w naszym kraju grupy świetnie wykształconych prokuratorów, którzy są w stanie współpracować na poziomie transgranicznym. Chodzi o wielomilionowe sprawy, kiedy zorganizowane grupy przestępcze działają na terytorium wielu państw członkowskich UE – dodał Minister Sprawiedliwości.

Dwa pierwsze biura prokuratorów europejskich powstaną w Warszawie i Katowicach. Początkowo działać będzie w kraju ośmiu prokuratorów europejskich, a docelowo w latach 2026–2027 ma ich być 24.

Polska i Szwecja znajdują się obecnie w gronie 24 państw należących do Prokuratury Europejskiej. Członkami UE nieuczestniczącymi w tej instytucji są jedynie Dania, Irlandia i Węgry.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}