W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy art. 21 czy dotyczy również przedsiębiorców, u których realizowane są praktyki zawodowe dla uczniów techników. Chodzi dokładnie o pracowników wyznaczonych przez pracodawcę do pełnienia roli opiekuna praktyki?

Procedura sprawdzania z art. 21 ustawy o ochronie małoletnich jest stosowana zawsze w przypadku zatrudniania lub dopuszczania danej osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nim.

Wskazany art. 21 ustawy nie przewiduje odstępstw (wyjątków) od jego stosowania ze względu na formę prawną przedsiębiorstwa, w tym prowadzonej działalności. Dla ustalenia aktualizacji obowiązków z art. 21 ustawy, istotnym jest natomiast czy dana osoba, jako pracownik lub działając na innej podstawie, ma prowadzić działalność edukacyjną, wychowawczą, opiekuńczą, itp., bądź mieć powierzone takie obowiązki jako pracownik.

W przypadku praktykanta mamy do czynienia z działalnością edukacyjną, którą w stosunku do niego prowadzi opiekun praktyk. Opiekun może być zatrudniony np. na stanowisku mechanika a dodatkowo może mu zostać powierzona działalność edukacyjna - opieka nad praktykantem, która polega na przyuczeniu praktykanta do zawodu. Z tego wglądu, zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości, wobec tegoż opiekuna praktyk znajduje zastosowanie art. 21 ustawy.

Warto dodać, że organizacje praktyk reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. z 2019 r. poz. 391). Zgodnie zaś z § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia Zajęcia praktyczne organizuje się dla uczniów i młodocianych w celu opanowania przez nich umiejętności zawodowych niezbędnych do podjęcia pracy w danym zawodzie, a w przypadku zajęć praktycznych odbywanych u pracodawców, w tym na zasadach dualnego systemu kształcenia – również w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy.

{"register":{"columns":[]}}