Debata na temat inwestycji w górnictwie węgla kamiennego na forum rządu
22.11.2022
Rząd debatował dziś na temat wniosku dotyczącego możliwości nowych inwestycji w górnictwie węgla kamiennego. Wniosek taki przed tygodniem złożył Minister – członek Rady Ministrów Michał Wójcik, a poparł go Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Podczas dzisiejszego (22 listopada br.) posiedzenia Rady Ministrów informacji na ten temat udzielili ministrowie Anna Moskwa i Jacek Sasin.
- Uzależnienie Polski od gazu to droga donikąd. To błędna polityka UE, realizująca interesy Niemiec i Rosji, narzucająca innym odchodzenie od węgla, spowodowała, że cierpią na tym interesy Polski. Polityka Fit for 55 i spekulacyjny system handlu emisjami CO2 nie ma nic wspólnego z ochroną klimatu. Właśnie ten system powoduje, że miliardy złotych wypływają z kieszeni Polaków – mówił na konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości wiceminister Michał Woś.
Zasoby węgla na 200 lat
– Inwestycje w górnictwo węgla kamiennego zagwarantują bezpieczeństwo energetyczne Polski i pozwolą pozyskiwać tani węgiel. O tym szczegółowo dziś dyskutowaliśmy podczas posiedzenia rządu. Mówiliśmy m.in., w których kopalniach zwiększenie wydobycia jest opłacalne. Współpracujemy z ekspertami z dziedziny górnictwa i potwierdzają oni, że w naszym kraju zasobów węgla wystarczy jeszcze na 200 lat – ocenił minister Michał Wójcik.
Podkreślił, że tzw. paliwem przejściowym powinien być nie drogi gaz, narzucany nam przez Unię Europejską, ale właśnie węgiel. A zaostrzony program pakietu klimatycznego oznacza jeszcze większe koszty, które dotkną wszystkich dziedzin życia i gospodarki, m.in. rolnictwa, transportu i innych.
Tania energia dla Polaków
- Rada Ministrów pozytywnie oceniła dziś naszą diagnozę. Mamy nadzieję, że ostatecznie postawimy na węgiel jako paliwo przejściowe – dodał wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi oraz pełnomocnik rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich Janusz Kowalski.
Przypomniał, że - według niedawnego sondażu - ponad 40 proc. Polaków popiera postulat inwestowania w węgiel.
- Chcemy w niego inwestować, by energia była dla Polaków jak najtańsza. Dlatego zwracamy się o konsensus do wszystkich sił politycznych, by to węgiel kamienny i brunatny stał się tzw. paliwem przejściowym – apelował Janusz Kowalski.
Przedstawione na posiedzeniu rządu propozycje inwestycji nie komplikują negocjacji Polski z Unią Europejską. Wszystko odbywałoby się do 2049 roku, a więc granicznej daty odejścia od węgla, do jakiej Polska się zobowiązała.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości