W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Decyzja w sprawie Brączek przeciwko Polsce (skarga nr 32663/18)

10.10.2024

10 października 2024 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka („Trybunał”) opublikował decyzję z 19 września 2024 r. w sprawie Brączek przeciwko Polsce (skarga nr 32663/18).

Skarga dotyczyła zarzutu naruszenia art. 6 ust. 1 i art. 6 ust 3 lit. d Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności („Konwencja”) ze względu na niemożność przesłuchania świadków, których zeznania złożone w postępowaniu przygotowawczym rzekomo posłużyły za podstawę jego skazania oraz odmowy przesłuchania dwóch świadków obrony. Kancelaria Trybunału skierowała 17 stycznia 2024 r. pismo do skarżącego do Zakładu Karnego w Kamińsku, informujące o zakomunikowaniu sprawy polskiemu Rządowi. Pismo zostało zwrócone z adnotacją na kopercie, że skarżący został zwolniony z zakładu karnego. Po upływie trzech miesięcy Kancelaria Trybunału pismem z 24 kwietnia 2024 r., wysłanym listem poleconym do Zakładu Karnego w Kamińsku, ponownie podjęła próbę skontaktowania się ze skarżącym pod jego jedynym znanym adresem i poinformowania go o zwrocie pisma z 17 stycznia 2024 r. Ponadto pismo to zawierało informację, że termin na złożenie wypełnionego formularza upoważnienia upłynął 28 lutego 2024 r. i nie złożono wniosku o jego przedłużenie. Zwrócono również uwagę skarżącego na art. 37 ust. 1 lit a Konwencji, zgodnie z którym Trybunał może skreślić skargę z listy spraw, jeżeli okoliczności prowadzą do wniosku, że skarżący nie zamierza kontynuować postępowania. Pismo to zostało także zwrócone przez Zakład Karny w Kamińsku z podobną adnotacją na kopercie. Skarżący nie wskazał Trybunałowi nowego adresu, a jego skarga nie zawiera żadnego alternatywnego adresu.

 

W świetle powyższego oraz wobec braku jakichkolwiek szczególnych okoliczności dotyczących poszanowania praw gwarantowanych przez Konwencję i jej Protokoły, Trybunał, zgodnie z art. 37 ust. 1 lit a Konwencji, uznał, że dalsze rozpatrywanie skargi nie jest już uzasadnione. W związku z czym jednogłośnie postanowił o skreśleniu skargi z listy rozpoznawanych spraw.

{"register":{"columns":[]}}