W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Decyzja w sprawie Podsiadło przeciwko Polsce (skarga nr 6771/16)

10.10.2024

Europejski Trybunał Praw Człowieka (dalej: Trybunał lub ETPC) opublikował
10 października 2024 r. decyzję z 19 września 2024 r. w sprawie Podsiadło przeciwko Polsce (nr 6771/16). Skarga dotyczyła zarzutu naruszenia art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (dalej: Konwencja) oraz art. 2 Protokołu nr 1 do Konwencji w związku z zarzucaną przez Skarżącego opieszałością postępowań sądowych w przedmiocie istotnych kwestii dotyczących dziecka i w konsekwencji naruszenia prawa Skarżącego do wychowania i nauczania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi i filozoficznymi.

W niniejszej sprawie Trybunał wskazał, że Skarżący, reprezentowany przez zawodowego pełnomocnika, mógł w postępowaniu sądowym wystąpić z odpowiednim wnioskiem  o zabezpieczenie swojego roszczenia, czego jednak nie zrobił. W związku z tym,  sam nie skorzystał z dostępnych mu gwarancji proceduralnych, które, co do zasady, mogły zapobiec temu, aby upływ czasu miał  istotny wpływ na jego uprawnienia rodzicielskie.  Trybunał uznał, że ramy proceduralne dostępne dla Skarżącego w okolicznościach danej sprawy były wystarczające do ochrony jego interesów, a pozwane państwo  w wystarczającym stopniu wywiązało się ze swoich pozytywnych zobowiązań wynikających z art. 8 Konwencji oraz art. 2 Protokołu nr 1 do Konwencji.
W konsekwencji, uznając skargę za niedopuszczalną, Trybunał orzekł o jej odrzuceniu.

{"register":{"columns":[]}}