Dzięki Ministerstwu Sprawiedliwości powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych
05.03.2021
Renomowany Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie, przygotowujący naukowe opinie dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości, dostanie nową siedzibę – zapowiedzieli wiceministrowie Michał Woś i Marcin Romanowski podczas dzisiejszej (5 marca br.) konferencji prasowej w Krakowie. Decyzja o rozpoczęciu inwestycji pozwoli na stworzenie nowych laboratoriów, pracowni i biur, a więc rozwój prestiżowej instytucji.
- To dobry dzień nie tylko dla Krakowa, ale i całej Polski. Zatwierdzamy dziś program inwestycji rozpoczynający budowę nowoczesnej siedziby Instytutu, który tak mocno przyczynia się do sprawnego działania wymiaru sprawiedliwości – stwierdził wiceminister Michał Woś.
Zapowiedział, że nowy gmach, który stanie przy ulicy Śniadeckich 12 w Krakowie, to dodatkowa powierzchnia ok. 10 tys. metrów kw. na potrzeby znanej placówki – niemal podwojenie tego, czym dysponuje ona dziś. To przedsięwzięcie sfinansuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
- Instytut to perła w koronie wymiaru sprawiedliwości – podkreślił wiceminister Marcin Romanowski, przypominając motto placówki: „Iustitia et Scientia” – sprawiedliwość i nauka. – Instytut to 90. lat polskiej historii i wkład w wyjaśnianie najważniejszych wydarzeń z naszych dziejów. Tu pracowano nad badaniem niemieckich zbrodni przeciwko ludzkości, tu przechowano dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej, a w ostatnich latach - wspierano identyfikowanie Żołnierzy Wyklętych czy śledztwo dotyczące katastrofy smoleńskiej – dodał.
W konferencji uczestniczyli dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych – prof. Dariusz Zuba, członek zarządu województwa małopolskiego Marta Malec-Lech i małopolski poseł Norbert Kaczmarczyk.
W 2020 roku instytut kupił nieruchomość o powierzchni ok. 0,4 ha w Krakowie. Zgodnie z planem inwestycyjnym, powstanie tu pięciokondygnacyjny budynek. Realizacja całej inwestycji, wraz z wyposażeniem gmachu, potrwa około trzech lat.
Nowa siedziba placówki spełni najwyższe światowe standardy dla instytucji wykonującej ekspertyzy na potrzeby wymiaru sprawiedliwości oraz organów ścigania. Zatrudnieni w laboratoriach specjaliści zyskają odpowiednie warunki pracy i nowoczesne wyposażenie.
Pozwoli to na rozszerzenie zakresu opiniowania i prowadzonych badań naukowych. Instytut będzie mógł m.in. mocniej zaangażować się w badania antropologiczne i genetyczne służące identyfikacji ofiar totalitaryzmów.
Instytut Ekspertyz Sądowych im. Prof. Jana Sehna to instytucja z długą tradycją, która cieszy się wielkim autorytetem także poza granicami Polski. Zajmuje się sporządzaniem opinii dla wymiaru sprawiedliwości, prowadzeniem badań naukowych i prac badawczych oraz szkoleń z zakresu nauk sądowych. Instytut utworzono w 1929 roku.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości