Dzień Tradycji Służby Więziennej
08.02.2023
- Współcześni polscy więziennicy mają piękne tradycje. Służba Więzienna odwołuje się do Straży Więziennej z dwudziestolecia międzywojennego. W szeregach tej formacji służyli ludzie oddani państwu. Świadectwo swojego oddania złożyli przelewając krew za Ojczyznę – mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podczas obchodów Dnia Tradycji Służby Więziennej.
104 lata temu, 8 lutego 1919 r., Marszałek Józef Piłsudski podpisał jeden z dekretów sankcjonujących więziennictwo w odrodzonej Polsce. Dzisiejsze uroczystości zaczęły się od złożenia wieńca w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej pod tablicą upamiętniającą m.in. funkcjonariuszy Straży Więziennej, którzy padli ofiarą zbrodni hitlerowskich i stalinowskich.
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie nastąpiła uroczysta zmiana warty Służby Więziennej. W ceremonii wziął udział Michał Woś. Wiceminister uczestniczył również w gali, na której wręczono 27 przyznawanych przez Prezydenta RP Medali za Długoletnią Służbę, 11 awansów na wyższe stopnie służbowe i 9 odznaczeń Semper Paratus. Medale prezydenckie wręczył Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
- W imieniu Pana Prezydenta dziękuję wszystkim funkcjonariuszom Służby Więziennej za codzienną, sumienną służbę, która jest tak ważna dla naszego kraju. Wasza praca daje bezpieczeństwo obywatelom – powiedział minister Andrzej Dera.
- Najważniejsze słowa, które w tym dniu należy przywołać, są znane od wieków i widoczne na naszych sztandarach. To Bóg, Honor i Ojczyzna. Na tych wartościach opiera się każda służba w słusznej sprawie – mówił gen. Jacek Kitliński, dyrektor Generalny Służby Więziennej.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości