W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

E-doręczenia w komorniczym postępowaniu egzekucyjnym

12.07.2024

– Cyfrowy świat dotyczy również wymiaru sprawiedliwości. E-Doręczenie ułatwią życie obywateli – powiedziała Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart na dzisiejszej (12.07.2024 r.) konferencji prasowej zorganizowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości z inicjatywy Krajowej Rady Komorniczej.

Konferencja prasowa: e-doręczenia w komorniczym postępowaniu egzekucyjnym

Uruchomienie e-Doręczeń ułatwi i przyśpieszy prace kancelarii komorniczych oraz ograniczy koszty korespondencji. Dzięki najnowszej usłudze obywatele szybko otrzymają informację, że komornik chce się z nimi skontaktować i będą mogli uniknąć niespodziewanej blokady konta bankowego.

– Komornicy są pionierami rozwiązań cyfrowych w usługach publicznych. W kolejnych miesiącach będziemy rozbudowywali usługę e-Doręczeń, by można je było wykorzystać do kontaktów z urzędami gminy, innymi urzędami administracji publicznej i w kontaktach z zawodami zaufania publicznego – zapewnił Wiceminister Cyfryzacji Dariusz Standerski.

– Krajowa Rada Komornicza we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, Ministerstwem Cyfryzacji i Pocztą Polską jako pierwszy samorząd zawodowy uruchomiła i udostępniła dla każdej kancelarii komorniczej możliwość korzystania z systemu e-Doręczeń – powiedział prezes Krajowej Rady Komorniczej Sławomir Szynalik.

Prezes Krajowej Rady Komorniczej podkreślił, że jest to rewolucja w zakresie wymiany dokumentów. Kancelarie komornicze będą mogły wysyłać nie tylko listy drogą papierową, ale także na adres e-Doręczeń. – Jest to system nowoczesny, bezpieczny, zapewniający szybki dostęp do informacji. Obywatel bez względu na miejsce zamieszkania otrzyma informację i będzie mógł sięgnąć do akt postępowania egzekucyjnego, np. rodzic, gdy złoży wniosek o ściągnięcie alimentów – podkreślił Sławomir Szynalik.

01.07.2024 r. Krajowa Rada Komornicza we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości i Pocztą Polską rozpoczęła wdrażanie usługi e-doręczeń w kancelariach komorniczych. Pełne wdrożenie e-Doręczeń nastąpi 1.01.2025 r. Do 31.12.2024 r. obowiązuje okres przejściowy na funkcjonowanie nowej usługi. Krajowa Rada Komornicza miała czas na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań do 2029 r., ale dokonała tego już teraz, jako pierwszy zawód prawniczy.

Usługa e-Doręczeń polega na przesyłaniu pism pocztą elektroniczną przez komornika do strony postępowania egzekucyjnego. Jest to elektroniczny odpowiednik tradycyjnego listu poleconego wysyłanego za potwierdzeniem odbioru.

Zamiast tradycyjnej, papierowej przesyłki, do adresata trafi elektroniczna wersja wiadomości, która zostanie przekazana również do Poczty Polskiej. Warunkiem otrzymania przesyłki przez odbiorcę jest założenie i aktywowanie skrzynki do e-doręczeń w systemie mObywatel.

Po uruchomieniu skrzynki, adresat otrzyma wiadomość automatycznie. Jeżeli nie założy skrzynki, wtedy Poczta Polska skorzysta z przesyłki hybrydowej, czyli wydrukuje korespondencję i dostarczy ją klasycznym listem poleconym.

Strony postępowania egzekucyjnego w korespondencji z komornikami będą posługiwać się jeszcze tradycyjną pocztą. Jednak Krajowa Rada Komornicza prowadzi działania na rzecz wprowadzenia całkowicie cyfrowej komunikacji pomiędzy kancelariami a stronami postępowań.

System do przesyłania e-Doręczeń stworzyło i wprowadziło Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, które przygotowało odpowiednie przepisy prawne.

Ministerstwo Sprawiedliwości i Krajowa Rada Komornicza wspólnie pracują nad pełną elektronizacją postępowania egzekucyjnego, co umożliwi rozpoczęcie prac nad uproszczoną egzekucją komorniczą prowadzoną na podstawie faktur. Proponowane rozwiązanie pozwoli zmniejszyć obciążenie sądów oraz ograniczy zatory płatnicze bez angażowania dodatkowych środków publicznych.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}