W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Elementy i dynamika europejskiego standardu prawnego” konferencja z udziałem kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości

18.04.2024

- 15 października ubiegłego roku nastąpił przełom pod względem wyniku wyborczego, ale także zmiana perspektywy dotyczącej przyszłości praworządności Polski - powiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar podczas dzisiejszej (18 kwietnia br.) międzynarodowej konferencji naukowej „Elementy i Dynamika Europejskiego standardu prawnego”.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar

Minister Sprawiedliwości wyjaśnił, dlaczego przywrócenie praworządności w Polsce nie jest łatwe.

– Takie osoby jak prezydent RP, prezes Trybunału Konstytucyjnego pani Julia Przyłębska czy liczni sędziowie w Polsce zajmujący wysokie stanowiska, pozostawili system takim, jakim jest. Nie podjęli żadnej inicjatywy do przywrócenia praworządności, ponieważ w ich przekonaniu wydawało się to bezzasadne. Teraz my w Ministerstwie Sprawiedliwości stoimy przed wyzwaniem naprawy tego, co zostało zniszczone przez poprzednie lata
– podkreślił minister.

Minister Sprawiedliwości zaznaczył również, że powinniśmy kierować się przede wszystkim zasadą Rule of Law, a także przestrzegać jej ze względu na zobowiązania wobec prawa międzynarodowego. Wskazał również istotną rolę instytucji europejskich stojących na straży ochrony praw człowieka, które nawet w czasie kryzysu wskazują drogę działania w procesie transformacji.

Na koniec szef resortu sprawiedliwości zaznaczył, że nie powinniśmy dać zwieść się przekonaniu, że proces przywracania praworządności przebiegnie szybko.

 – Jesteśmy zdeterminowani w dokonywaniu tych zmian, natomiast proces ten jest czasochłonny, a działania powinny być przemyślanie, wykonywane krok po kroku.

W konferencji uczestniczył również wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur, który podkreślił rolę Komisji Weneckiej w polskim systemie prawa.
 – Jesteśmy w takim momencie historycznym, w którym czeka nas ogromne wyzwanie. Standardy dotyczące niezależności sądownictwa przez ostatnie 8 lat były systematycznie burzone. Trybunał Konstytucyjny z efektywnego strażnika Konstytucji stał się jednym z narzędzi niszczenia prawa w Polsce. Musimy odbudować niezależność sądownictwa i standardy rządów prawa – podkreślił wiceminister.

Wiceminister Mazur zapowiedział również, że wszystkie najważniejsze projekty dotyczące przywracania w Polsce rządów prawa będą konsultowane z Komisją Wenecką. Dotyczyć to będzie nie tylko już gotowej nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sadownictwa, ale również przyszłej ustawy dotyczącej rozstrzygnięcia statusu „neo-sedziów”.

Konferencji przewodniczyła prof. Hanna Suchocka, Kierownik Katedry im. Eugeniusza Kwiatkowskiego na Uniwersytecie Gdańskim, która podkreśliła, że rola Komisji Weneckiej w zakresie poszukiwania standardów prawnych jest nie do przecenienia.

- Chciałabym, aby konferencja odbyła się  pod hasłem „Abyśmy mogli być wolni, jesteśmy niewolnikami prawa” - i to jest nasze motto na te dwa dni, a także i na przyszłość – podkreśliła prof. Hanna Suchocka.

Swoje prelekcje wygłosili również m.in. prof. Piotr Stepnowski, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego; Piotr Borawski, Wiceprezydent Miasta Gdańska, Claire Bazy Malaurie, Przewodnicząca Komisji Weneckiej, a także prof. Wojciech Zalewski - Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego i Basil Kerski - Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.



Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}