W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusz Sprawiedliwości wspiera szpital w Kielcach ratujący ofiary przestępstw

16.09.2019

Ponad 4 miliony złotych trafi z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, na zakup nowoczesnego sprzętu do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Nowe urządzenia pomogą w ratowaniu zdrowia i życia ofiar przestępstw. Umowę umożliwiającą sfinansowanie tych zakupów podpisali dziś (16 września 2019 r.) w Kielcach Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i dyrektor szpitala Bartosz Stemplewski.

Podpisanie umowy - Kielce

- Słuszne jest to, by pieniądze uzyskane od skazanych sprawców przestępstw trafiały tam, gdzie mogą służyć ratowaniu zdrowia i życia osób pokrzywdzonych na skutek przestępstw, w tym wypadków drogowych – podkreślił Zbigniew Ziobro.

W ramach trzech umów zawartych z Funduszem szpital kupi m.in. nowoczesny ultrasonograf dla dzieci, dwa ultrasonografy dla dorosłych; pięć kardiomonitorów, które pozwalają na kontrolowanie funkcji życiowych pacjenta oraz dwa respiratory. Te urządzenia pozwolą placówce na pełne zdiagnozowanie stanu osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa, a to - dzięki szybkim, odpowiednim badaniom – umożliwia skuteczne leczenie. Ofiary przestępstw, które trafiają do szpitala w ciężkim stanie, potrzebują też często wspomagających oddychanie respiratorów, stąd o ich zakup wnioskował do Funduszu Sprawiedliwości szpital.

– Zdecydowałem o rozszerzeniu formuły działalności Funduszu Sprawiedliwości właśnie po to, by taka pomoc dla placówek, a także służb ratujących życie i zdrowie pokrzywdzonych była możliwa – mówił Zbigniew Ziobro.

Wsparcie dla szpitali

Minister przypomniał, że Fundusz wspiera również ochotniczą straż pożarną, ponieważ w ponad 60 proc. przypadków na miejscu wypadku drogowego jako pierwsza pojawia się OSP. Musi ona mieć profesjonalny sprzęt, by udzielić fachowej pomocy pokrzywdzonym. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało już ponad 100 mln zł na zakup odpowiedniego wyposażenia dla strażaków ochotników.

Poszkodowani w wypadkach, będących wynikiem przestępstw, trafiają do szpitali, gdzie czasem brakuje nowoczesnego sprzętu, który znacznie zwiększa szanse przeżycia i powrotu do zdrowia. Najwięcej takich pacjentów w woj. świętokrzyskim trafia właśnie do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

- Ten wysokiej klasy sprzęt jest dla nas jak manna z nieba – stwierdził Marek Bogusławski, członek zarządu woj. świętokrzyskiego, dziękując ministerstwu za wsparcie.

Minister Zbigniew Ziobro przypomniał, iż kielecka placówka nie jest pierwszym takim odbiorcą środków z Funduszu Solidarności. W lutym 2019 r. zawarto umowę na dofinansowanie nowej kliniki Budzik dla dorosłych w Warszawie. Na ten cel przeznaczono niemal 40 mln złotych. Minister zapowiedział również, że także inne szpitale z woj. świętokrzyskiego mogą liczyć na wsparcie, a zainicjowany program przekazywania środków obejmie w przyszłości wszystkie województwa.

Pomoc dla dzieci

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach jest jednym z największych ośrodków medycznych w Polsce. Działa tu oddział ratunkowy i izba pediatryczna, gdzie często leczeni są pacjenci po poważnych urazach. To jedyna placówka w woj. świętokrzyskim, gdzie kompleksowo udziela się pomocy ofiarom przemocy domowej i wypadków komunikacyjnych, również tych masowych. Uzupełnienie wyposażenia szpitala pozwoli na przyjmowanie większej liczby poszkodowanych. Tu także leczone są najciężej poszkodowane dzieci – ofiary przestępstw.

Dzięki umowie zawartej w ramach wsparcia udzielanego przez Fundusz Sprawiedliwości, szpital kupi i uruchomi bronchofiberoskop pediatryczny, przeznaczony do przeprowadzenia badań układu oddechowego poszkodowanych dzieci.

Nowoczesny sprzęt

Szpital będzie mógł ponadto kupić 32-rzędowy tomograf komputerowy wraz z wyposażeniem oraz łóżka wykorzystywane podczas ratowania zdrowia i życia ofiar przestępstw. Zakup nowoczesnego tomografu, który pozwala na szybkie, bezbolesne dla chorych i nieinwazyjne badania oraz stacji diagnostycznej i łóżek umożliwi precyzyjną ocenę obrażeń oraz podniesienie komfortu leczenia pokrzywdzonych przestępstwem i rannych, zwłaszcza na skutek wypadków samochodowych.

Do ustawowych zadań Funduszu Sprawiedliwości należy udzielanie pomocy poszkodowanym i wsparcie ich starań o powrót do normalnego życia. Ten cel będzie znakomicie realizowany w kieleckim szpitalu, gdzie ratunek od dawna znajdują tacy pokrzywdzeni.

Spełniona misja

Co roku w Polsce około 200 tys. osób pada ofiarą przestępstw. Znaczna część z nich to kobiety i dzieci. Państwo ma obowiązek niesienia im pomocy. Obowiązek ten realizuje właśnie Fundusz Sprawiedliwości, do którego wpływają pieniądze zasądzone od sprawców przestępstw. Fundusz spełnia ważne zadanie, bo większość ofiar przestępstw przez lata odczuwa skutki krzywdy i wymaga kompleksowej pomocy.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

Zdjęcia (2)