Gala finałowa konkursu „Obiektyw obywatelski” – znamy zwycięzców
17.01.2025
Podczas uroczystej gali w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (17 stycznia br.) ogłoszono finalistów i laureatów konkursu „Obiektyw obywatelski”. Wydarzenie, zorganizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Edukacji Narodowej, było adresowane do uczniów szkół ponadpodstawowych.
– Myśleliśmy o tego typu inicjatywach od wielu lat, angażowaliśmy się w różne projekty, ale nie spodziewaliśmy, że będziemy mogli mówić o tym, że edukacja o wartościach konstytucyjnych, jako część edukacji obywatelskiej, jest po prostu częścią polityki rządu Rzeczypospolitej. Wierzę, że dzisiejsza uroczystość to początek dużej drogi w kierunku budowania rzeczywistej nowoczesnej edukacji konstrukcyjnej w Polsce – przyznał Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, podkreślając, że trzeba cały czas zastanawiać się nad tymi sposobami dyskusji, które są dla młodzieży oczywiste. – To wy, młodzi doskonale wiecie, jak wykorzystywać nowe technologie i z ich pomocą dyskutować o najważniejszych sprawach – podkreślił minister.
Ministra Edukacji Narodowej Barbara Nowacka zaznaczyła, że kluczem do tego, by młode osoby dobrze rozumiały prawo, jest zainspirowanie ich i zaangażowanie w edukację właśnie w wymiarze konstytucyjnym. I temu właśnie służył konkurs.
Ideą „Obiektywu obywatelskiego” jest promowanie refleksji na temat wartości konstytucyjnych, czyli fundamentalnych zasad, które kształtują nasze życie społeczne i obywatelskie. Uczestnicy konkursu zostali poproszeni, aby w zespołach liczących od 3 do 5 osób nagrać jednominutowy film, w którym pokażą, czym jest dla nich jedna z kluczowych wartości konstytucyjnych: godność człowieka, wolność, równe traktowanie lub solidarność.
Do konkursu zakwalifikowano 263 prace. W jego pierwszym etapie uczniowie i nauczyciele głosowali poprzez Zintegrowaną Platformę Edukacyjną. Drugi etap odbywał się na platformie YouTube, co umożliwiło oddanie głosu każdej zainteresowanej osobie. W sumie w obu etapach oddano na prace konkursowe 18 tys. głosów.
25 drużyn, których filmy uzyskały najwięcej głosów, otrzymało podczas dzisiejszej uroczystości nagrody rzeczowe. Spośród tego grona wyróżniono laureatów trzech głównych miejsc, dla których nagroda były: wyposażenie pracowni multimedialnej, laptopy, czytniki oraz czytniki e-book.
Konkurs „Obiektyw obywatelski” – zwycięzcy:
Miejsce 1 – Film „Minuta O Wolności” – autorstwa zespołu z Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu w składzie: Maja Bielawska, Filip Nowacki, Dawid Skorecki, Julia Zajączkowska (pod opieką Kamili Kościelniak).
Miejsce 2 – Film „Wolność Jako Wartość Konstytucyjna” – przygotowany przez zespół z Technikum im. Zesłańców Sybiru w Brodnicy w składzie: Mateusz Bejgrowicz, Mateusz Dolęga, Kacper Kalinowski, Wiktor Muśnicki, Eryk Szulc (pod opieką Krystiana Bąkowskiego).
Miejsce 3 – Film „Wolność Na Wyciągnięcie Ręki” – przygotowany przez zespół z I Liceum Ogólnokształcącego w Bytowie w składzie: Zuzanna Jażdżewska, Bartosz Ryngwelski, Marta Szczyrbowska, Fabian Szulta (pod opieką Katarzyny Sobol).
Dodatkowo zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrodę specjalną ufundowaną przez Telewizję Polską, patrona medialnego wydarzenia. TVP zaprosi zespoły wraz z opiekunami na całodniowe szkolenie medialne w siedzibie telewizji.
Uhonorowane zostały też dwie szkoły, których społeczność najaktywniej włączyła się w głosowanie na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej – Technikum Nr 4 w Pile oraz Branżowa Szkoła II Stopnia Nr 4 w Pile. Organizatorzy wyposażą te szkoły w sprzęt multimedialny.
Po części oficjalnej odbyły się warsztaty. W trakcie warsztatów zespoły nauczycieli i uczniów szukały sposobów na to, jak wzbudzić w młodzieży ze szkół ponadpodstawowych większe zainteresowanie Konstytucją oraz zachęcić ich do działań promujących wartości konstytucyjne.