W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inwestycje w górnictwo gwarancją bezpieczeństwa energetycznego Polski

14.11.2022

- Węgiel i nowoczesne górnictwo to przyszłość Polski. Warto inwestować w polskie kopalnie, bo są one gwarancją bezpieczeństwa energetycznego Polski – podkreślił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w Katowicach.

Minister Zbigniew Ziobro

Minister sprawiedliwości przypomniał, że Japonia, trzecia gospodarka świata, inwestuje w nowoczesną energetykę węglową. Nie postawiła – jak UE - na wiatraki  czy fotowoltaikę, ale inwestuje w węgiel, nawet jeśli nie posiada jego złóż.

- Polska ma ogromne zasoby węgla, a gdyby nie błędna, ideologiczna polityka Unii Europejskiej, nie musielibyśmy go od nikogo kupować. To polityka, która de facto realizowała porozumienie Niemiec z Rosją Putina i narzucała ją także Polsce - stwierdził.

Spowodowała ona, iż nie inwestowano w polskie górnictwo. Gdyby nie to, dzisiaj nie mielibyśmy problemu związanego z drastycznymi wzrostami cen energii i ciepła. Tona węgla kosztowałaby nie 3 tys. zł, ale 900 czy tysiąc złotych. Moglibyśmy też eksportować węgiel.

Minister sprawiedliwości podkreślił, że poparcie dla błędnej polityki klimatycznej UE wyrażały rządy Jerzego Buzka, Donalda Tuska, a częściowo także obecny rząd – mimo sprzeciwu jego środowiska politycznego.

Rocznie system ETS – handlu emisjami - kosztuje Polaków aż 40 mld złotych. A zaostrzony program pakietu klimatycznego – Fit for 55 oznacza znacznie większe koszty, które dotykają  wszystkich dziedzin życia i gospodarki, m.in. rolnictwa, transportu i wielu innych. Polski nie stać na realizację takiego ideologicznego pakietu.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział wniesienie na Radę Ministrów  wniosku o uruchomienie opłacalnych inwestycji w złoża węgla, by rozwijać nowoczesną energetykę węglową i zapewnić konkurencyjność polskiego przemysłu.  

- Jesteśmy w symbolicznym miejscu, przed kopalnią „Wujek”, gdzie w czasie stanu wojennego zamordowani zostali górnicy. Mamy wobec nich zobowiązanie, trzeba wspierać środowisko górnicze – powiedział biorący udział w konferencji Minister Członek Rady Ministrów Michał Wójcik.

Podkreślił, że prowadzone są rozmowy z ekspertami zajmującymi się energetyką na temat przedłużenia żywotności kopalń i większej eksploatacji tych złóż węgla, które nadal są bogate i opłacalne.

Michał Wójcik mówił m.in. o możliwościach inwestycji w kopalnie „Wujek” (dziś część „Staszica”), „Makoszowy” czy  „Sośnica” i „Ziemowit”. W ten sposób można by pozyskać wiele milionów ton węgla. Niektóre z tych inwestycji nie wymagają wielkich nakładów.

- Mówimy o inwestowaniu w węgiel od lat. Kiedy pracowałem w Ministerstwie Środowiska przedłużyliśmy m.in. koncesje geologiczne na złoża węgla aż do 2044 roku – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Podkreślił też, że unijny system handlu emisjami CO2 trzeba natychmiast zawiesić.

Przed konferencją prasową ministrowie złożyli kwiaty upamiętniające ofiary pacyfikacji kopalni „Wujek” przez  ZOMO.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}