W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

IV Kongres Kuratorski „Kuratela Sądowa w Społeczeństwie Obywatelskim” z udziałem kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości

24.10.2024

IV Kongres Kuratorski „Kuratela Sądowa w Społeczeństwie Obywatelskim” pod patronatem honorowym Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara trwa w dniach 23-24.10.2024 r. W wydarzeniu uczestniczyli Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart, Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oraz Wiceminister Arkadiusz Myrcha. Kongres gromadzi także kuratorów sądowych, ekspertów oraz przedstawicieli instytucji publicznych, którzy wspólnie dyskutują o przyszłości kurateli sądowej w Polsce, jak i w Europie.

IV Kongres Kuratorski

Podczas wykładu inauguracyjnego Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart podkreśliła znaczenie alternatywnych form odbywania kary m.in. dzięki Systemowi Dozoru Elektronicznego (SDE).   –  Pozbawienie wolności to kara, która powinna być stosowana w sytuacjach wyjątkowych. Osoby które popełniły przestępstwa, powinny mieć możliwość wykonywania tej kary w sposób wolnościowy i kontrolowany. Taka forma kary jest bardziej efektywna, ponieważ jej celem jest realna zmiana, która może być skuteczniej osiągnięta w warunkach wolnościowych – stwierdziła Wiceminister.

Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz podczas wystąpienia zwróciła uwagę, jak kluczową rolę pełnią kuratorzy. – To właśnie kuratorzy są pomostem między wymiarem sprawiedliwości, a społeczeństwem. Podkreśliła również, że kuratorzy odgrywają ważną rolę w budowaniu zaufania społecznego do instytucji państwowych oraz w rozwoju współpracy międzyinstytucjonalnej.

Wiceminister Arkadiusz Myrcha wyraził wdzięczność za pracę kuratorów sądowych oraz zapewnił o dalszym wsparciu ich postulatów. – Obecnie mamy ogromne możliwości, by odpowiedzieć na Państwa potrzeby. Począwszy od drobniejszych kwestii, jak legitymacje, aż po te związane z warunkami pracy i wynagrodzeniem – zaznaczył.

Kurator sądowy pełni bardzo ważną funkcję w wymiarze sprawiedliwości. Kontroluje czy orzeczenia sądu są przestrzegane i wspiera osoby potrzebujące pomocy. Kuratorzy pracują z różnymi grupami ludzi – z młodzieżą, która ma kłopoty w szkole czy w domu, z dorosłymi, którzy złamali prawo, ale dostali szansę naprawienia swoich błędów. Kurator pomaga wrócić na dobrą drogę. Kuratorzy monitorują sytuację swoich podopiecznych, ale oferują praktyczne wsparcie – pomagają im znaleźć pracę, organizują terapie czy doradzają, jak rozwiązać problemy rodzinne. To osoby, które realnie wpływają na życie tych, którzy potrzebują drugiej szansy.

Kuratorzy sądowi pomagają zapobiegać przestępczości i problemom społecznym. Pracując z młodzieżą, która znajduje się na skraju wejścia na drogę przestępczą, zapobiegają postępowaniu demoralizacji. Pomagają im znaleźć alternatywne formy spędzania czasu, angażują w pozytywne działania, takie jak sport, edukacja czy praca społeczna.

Współpracując ze szkołami, organizacjami społecznymi i lokalnymi władzami tworzą programy prewencyjne dla młodzieży i dorosłych. Prowadzą ośrodki kuratorskie, w których pomagają nieletnim znaleźć nowe ścieżki życia.

Kto może zostać kuratorem sądowym?

Kuratorem może zostać osoba, która ukończyła studia na kierunkach takich jak prawo, pedagogika, psychologia i socjologia. Po studiach kandydat musi odbyć roczną aplikację kuratorską. To okres intensywnej nauki, podczas którego zdobywa się doświadczenie, pracując pod okiem doświadczonych kolegów – patronów. Kandydaci zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat tego, jak rozmawiać z ludźmi, jak ich wspierać i pomagać im zmieniać życie na lepsze.

Po zakończeniu aplikacji kandydat przystępuje do egzaminu kuratorskiego. Zdanie egzaminu pozwala na rozpoczęcie pracy jako zawodowy kurator sądowy, co jest pierwszym stopniem zawodowym w karierze kuratora.

Kuratorzy rodzinni i kuratorzy dla dorosłych

Głównym zadaniem kuratora rodzinnego jest dbanie o dobro dzieci ich rodzin oraz nieletnich, którzy weszli w konflikt z prawem. Kuratorzy rodzinni pracują z rodzinami, w których występują problemy, takie jak przemoc, uzależnienia, czy trudności wychowawcze. Mogą monitorować sytuację, w których dzieci są zagrożone, odwiedzać rodziny w ich domach i upewniać się, że dzieci mają zapewnione odpowiednie warunki do życia i rozwoju. Pracując z nieletnimi starają się im pomóc uniknąć dalszych problemów z prawem oraz nauczyć prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Natomiast kurator dla dorosłych pracuje z osobami, które złamały prawo, ale nie zostały zamknięte w więzieniu, ponieważ sąd zdecydował, że mają szansę na poprawę na wolności. Ich zadaniem jest monitorowanie, czy powierzeni im podopieczni przestrzegają zasad nałożonych przez sąd, takich jak uczestniczenie w terapiach, unikanie złego towarzystwa, czy trzymanie się z dala od problemów z prawem. Kuratorzy pomagają także w reintegracji tych osób w społeczeństwie. Udzielają różnych form wsparcia i pomocy w znalezieniu odpowiednich form terapii.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}