W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak zdobyć informację z rejestrów karnych innych państw niż państw Unii Europejskiej?

Jeśli masz obywatelstwo innego państwa albo w ciągu ostatnich 20 lat mieszkałeś lub mieszkałaś (miejsce zamieszania) w innym państwie – musisz samodzielnie zdobyć zaświadczenie również z tego państwa. Zaświadczenie musi potwierdzać, że nie jesteś osobą skazaną za przestępstwa tożsame z tymi, których dotyczy zaświadczenie z polskiego Krajowego Rejestru Karnego.

Musisz samodzielnie sprawdzić, czy dane państwo prowadzi podobny rejestr karny. Najprostsze jest zapytać o to w konsulacie danego państwa. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje także informacje o rejestrach w innych państwach. Jeśli dane państwo nie zbiera takich informacji i nie prowadzi rejestru – musisz również złożyć pracodawcy lub osobie, która dopuszcza Cię do działalności oświadczenia. Wskaż w nich:

  • w  ……. (państwie) nie istnieje odpowiedni rejestr, z którego można uzyskać informacje z zakresu przestępstw wymienionych w art. 21 ustawy;
  • „nie byłam/nie bylem prawomocnie skazana/skazany w ……………………za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec mnie innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściłam się/dopuściłem takich czynów zabronionych.
  • nie mam obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.

Oczywiście oświadczenie takiej treści możesz złożyć tylko wtedy gdy jest to zgodne z prawdą.

  •  „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. To jest klauzula, która oznacza, że rozumiesz, że oświadczenie składasz pod rygorem odpowiedzialności karnej.
{"register":{"columns":[]}}