W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości uczciło Święto Niepodległości

11.11.2024

W 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar i wiceministra Maria Ejchart uczestniczyli w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości uczciło Święto Niepodległości

Podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie prezydent Andrzej Duda podkreślił rolę Ameryki w odzyskaniu niepodległości przez Polskę w roku 1918. Zaznaczył także, że „jesteśmy wdzięczni naszym sojusznikom, kolejnym prezydentom USA, że przyjeżdżają do nas i powtarzają twardo słowa o gwarancjach bezpieczeństwa".

Natomiast Premier Donald Tusk do przypadającej rocznicy odniósł się w mediach społecznościowych.
- Polska silna, dobrze uzbrojona i zjednoczona wokół sprawy suwerenności i bezpieczeństwa to nasze wspólne narodowe zadanie. Żyjemy w czasach i w miejscu, gdzie niepodległość nie jest nikomu dana za darmo i na zawsze. Pamiętajmy o tym nie tylko w dniu jej święta 11 Listopada - napisał szef rządu na platformie X.

Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz uczestniczyła w koncercie z okazji Święta Niepodległości w Ambasadzie RP w Bogocie. Minister spotkała się z kolumbijską Polonią, przedstawicielami korpusu dyplomatycznego, kolumbijskich instytucji państwowych oraz przedstawicielami świata kultury.

Wiceminister Arkadiusz Myrcha złożył wieniec pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Toruniu. Natomiast wiceminister Dariusz Mazur złożył wieniec pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego  w Parku Ujazdowskim, a później uczestniczył w wydarzeniu: Święto Niepodległości w Łazienkach Królewskich (w ramach cyklicznych spacerów „Tu dzieje się historia”), podczas którego wziął udział w odśpiewaniu Hymnu Narodowego i pokazie musztry kawaleryjskiej.

Niepodległość po 123 latach niewoli państwa polskiego, rozdartego przez trzy sąsiednie mocarstwa nie została Polakom podarowana, lecz wywalczona przez polskich patriotów. Jej ostateczny kształt to efekt zbiorowego wysiłku podjętego w poczuciu odpowiedzialności za dobro Rzeczpospolitej. O granicach polskiego państwa zadecydowały zarówno dyplomatyczne negocjacje podjęte przez polskich polityków z władzami europejskich potęg, akcje mobilizujące polską społeczność do udziału w plebiscytach na terenach spornych, jak również zbrojne powstania oraz działania militarne podjęte przez polską armię. Ówczesnych Polaków jednoczył wspólny cel, któremu byli w stanie podporządkować swoje partyjne interesy. Tym nadrzędnym celem było dobro Ojczyzny.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}