W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości wzięło udział w międzynarodowym kongresie Impact'24

16.05.2024

– Kierunkowskazem naszych działań reformujących wymiar sprawiedliwości w warunkach kryzysu jest przede wszystkim ich skuteczność, zgodność z prawem i trwałość przeprowadzanych reform. Towarzyszące mi doświadczenie wieloletniej walki o praworządność uczy, że demokracja obywatelska potrzebuje gwarancji instytucjonalnych i aktywności społeczeństwa obywatelskiego – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar podczas drugiego dnia (16 maja 2024 r.) obrad w ramach kongresu Impact ’24.

Kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości wzięło udział w międzynarodowym kongresie Impact'24

Impact ’24, to cykliczne wydarzenie o randze międzynarodowej, w którym biorą udział reprezentanci władzy wykonawczej oraz przedstawiciele środowiska biznesowego, medialnego i akademickiego. Kongres stanowi okazję do pogłębionej dyskusji na aktualne tematy z zakresu nauki, polityki i biznesu. Jest to jedno z największych wydarzeń tego typu, które są organizowane w Europie Środkowej. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 15-16 maja 2024 r. w Poznań Congress Center.

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar uczestniczył w panelu „Reformowanie w kryzysie, jak godzić wiedzę ekspercką z decyzjami politycznymi?”. W swoim wystąpieniu podkreślił, że głównym celem polityki jest dbanie o dobro wspólne. Dążenie do niego zawsze musi się odbywać na podstawie i w granicach obowiązującego prawa.

Minister Bodnar omówił także podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości działania legislacyjne, które realizowane są z poszanowaniem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz prawa Unii Europejskiej, a także zasad płynących z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE. Zaznaczył, że projekty reform przywracających w Polsce rządy prawa są i będą konsultowane z niezależnymi ekspertami i organizacjami pozarządowymi.

Z kolei w panelu „Państwo prawa i społeczeństwo obywatelskie” wzięła udział Podsekretarzyni Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Podczas dyskusji wiceministra sprawiedliwości podkreśliła rolę praworządności w demokracji liberalnej oraz znaczenie edukacji prawnej we wzmacnianiu wśród obywateli świadomości własnych praw i obowiązków.

W kongresie uczestniczyli również inni przedstawiciele Rady Ministrów, między innymi Wiceprezes Rady Ministrów – Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Wiceprezes Rady Ministrów – Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski oraz Ministra Edukacji Barbara Nowacka.

Wśród zagranicznych gości znaleźli się natomiast Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych w latach 2009-2017 Michelle Obama, Premierka Finlandii w latach 2019
-2023 Sanna Marin, specjalizujący się w dziejach Europy Środkowej i Wschodniej profesor historii na Uniwersytecie Yale Timothy Snyder oraz liderka białoruskich ruchów demokratycznych Swiatłana Cichanouska.

Fakt, że uczestnicy obrad reprezentowali różne środowiska i dziedziny, przyczynił się do kompleksowego spojrzenia na omawiane kwestie oraz do konstruktywnej wymiany poglądów, oraz doświadczeń.



Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}