W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komisja selekcyjna przeprowadziła wysłuchania kandydatów na stanowisko Prokuratora Europejskiego z Polski

09.07.2024

W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyły się dziś (9.07.2024 r.) przesłuchania trzech polskich kandydatów wskazanych na stanowisko Prokuratora Europejskiego. To kolejny etap procedury przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej (EPPO).

wysłuchania kandydatów na stanowisko Prokuratora Europejskiego z Polski

Każde państwo uczestniczące w Prokuraturze Europejskiej wskazuje trzech kandydatów, spośród których Rada UE wybiera jednego, a następnie powołuje go na 6-letnią kadencję.

Po zakończeniu krajowej procedury wyboru kandydatów przez Zespół powołany przez Ministra Sprawiedliwości, Polska wskazała następujących kandydatów:

- Agnieszkę Adamowicz;
- Grażynę Stronikowską;
- Pawła Wąsika.

Kolejnym niezbędnym krokiem w procedurze wyboru Prokuratora Europejskiego z Polski, było przeprowadzenie przez Komisję Selekcyjną rozmów z poszczególnymi kandydatami. Komisja selekcyjna składa się z 12 osób wybieranych spośród byłych członków Trybunału Sprawiedliwości i Trybunału Obrachunkowego, byłych przedstawicieli krajowych Eurojustu, członków krajowych sądów najwyższych, osób sprawujących wysokie stanowiska prokuratorskie, wskazanych przez Parlament Europejski i prawników o uznanych kompetencjach.

Przesłuchania są podstawą do przygotowania przez Komisję Selekcyjną pisemnej opinii wraz z uzasadnieniem na temat każdego z kandydatów. Rada UE na podstawie przekazanych opinii, dokona wyboru jednego z przedstawionych przez Polskę kandydatów, który obejmie stanowisko Prokuratora Europejskiego z Polski.  

Prokuratura Europejska i Prokurator Europejski

EPPO to niezależny organ Unii Europejskiej odpowiedzialny za prowadzenie postępowań przygotowawczych, wnoszenie i popieranie oskarżeń przeciwko sprawcom przestępstw naruszających interesy finansowe Unii Europejskiej (tzw. przestępczość PIF).

Obejmują one kilka rodzajów nadużyć finansowych, transgraniczne oszustwa związane z VAT stanowiące szkodę dla budżetu UE powyżej 10 mln euro, pranie pieniędzy, korupcję itp. Prokuratura Europejska ściśle współpracuje z krajowymi organami ścigania oraz z innymi organami, np. Eurojustem i Europolem.


Do zadań Prokuratura Europejskiego, który swoje obowiązki wykonuje w centralnym biurze EPPO w Luksemburgu należy m.in.:  
- uczestniczenie w pracach kolegium Prokuratury Europejskiej;  
- nadzorowanie i prowadzenie postępowań przygotowawczych, za które odpowiadają delegowani prokuratorzy europejscy prowadzący sprawę w swoim państwie członkowskim;
- wydawanie poleceń delegowanym prokuratorom europejskim prowadzącym poszczególne sprawy, jeżeli jest to niezbędne do efektywnego prowadzenia postępowania przygotowawczego;
- pełnienie roli punktów kontaktowych w przekazywaniu informacji między stałymi izbami, prokuraturami krajowymi, a delegowanymi prokuratorami europejskimi w swoich państwach członkowskich oraz monitorowanie realizacji zadań Prokuratury Europejskiej w swoich państwach członkowskich.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}