W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja inaugurująca Tydzień Mediacji z udziałem wiceministra Marcina Romanowskiego

17.10.2022

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski zainaugurował 17 października br. w Sądzie Okręgowym w Zamościu konferencję „Mediacja karna w Polsce – stan obecny i perspektywy rozwoju”.

Konferencja inaugurująca Tydzień Mediacji z udziałem wiceministra Marcina Romanowskiego

- Tą konferencją rozpoczynamy obchodzony w Polsce od dziewięciu lat w październiku Tydzień Mediacji. O skuteczności i znaczeniu podejmowanych inicjatyw i ich wpływie na rozwój mediacji w naszym kraju świadczą przede wszystkim statystyki. Liczba skutecznych mediacji stale wzrasta, podobnie jak wskaźnik skuteczności mediacji, który
w 2021 roku osiągnął rekordowy poziom niemal 30 proc. – powiedział Marcin Romanowski.

Wiceminister dziękował Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu Jana Pawła II za współpracę oraz wzorowe prowadzenie szkoleń mediacyjnych, a także przekazywanie wiedzy w ramach projektu pn. „Upowszechnianie alternatywnych metod rozwiązywania sporów poprzez podniesienie kompetencji mediatorów, utworzenie Krajowego Rejestru Mediatorów oraz działania informacyjne”.

Podkreślił również rolę „Pilotażowego Programu wdrażającego ideę sprawiedliwości naprawczej na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie”.

Głównym celem projektu było stworzenie ram pomagających w zmniejszeniu częstotliwości powrotu do przestępstw oraz poprawa sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem, z wykorzystaniem mediacji jako formy sprawiedliwości naprawczej.

Dzięki temu projektowi 40 funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz 40 kuratorów sądowych ukończyło studia podyplomowe z zakresu mediacji. W ramach projektu przygotowano także pokoje mediacji, podjęto współpracę z organami prowadzącymi postępowanie karne, tj. z sądami, policją i prokuraturą. Opracowany został też regulamin organizacji i prowadzenia mediacji pozasądowych na etapie postępowania wykonawczego.

Osadzeni chętnie uczestniczyli w spotkaniach informacyjnych i warsztatach z zakresu mediacji. Wzrosła również ich świadomość o konsekwencjach swego zachowania oraz krzywd, które wyrządzili pokrzywdzonym, rodzinom, bliskim, a także społeczności lokalnej.

W konferencji inaugurującej Tydzień Mediacji obok przedstawicieli Sądu Okręgowego w Zamościu z jego prezesem Mirosławem Baranowskim wzięli udział m.in. eksperci z Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz przedstawiciele Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}