Konferencja „Mobbing to przemoc”
11.12.2024
Z inicjatywy wicemarszałek Sejmu Moniki Wielichowskiej w Sejmie odbyła się konferencja pt. „Mobbing to przemoc”.
Wydarzenie zorganizowane w konwencji okrągłego stołu odbyło się (11 grudnia br.) pod patronatem honorowym Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, oraz Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara. Szefa resortu sprawiedliwości reprezentowała wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
Celem konferencji było pogłębienie debaty publicznej na temat przeciwdziałania mobbingowi w polskich przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych.
– Mobbing w miejscu pracy oraz w niemal każdej innej przestrzeni wciąż stanowi jeden z najpoważniejszych problemów na polskim rynku pracy. To zjawisko dotyka nie tylko poszczególnych pracowników, ale również całych organizacji i społeczeństwa – mówiła, otwierając spotkanie wicemarszałek Sejmu. – Najnowsze badania wykazują, że zdecydowana większość pracowników zetknęła się z zachowaniami mogącymi być uznanymi za mobbing. Mam nadzieję, że dzisiejsza konferencja przyniesie interesujące pomysły oraz skuteczne rozwiązania, które będziemy mogli wspólnie wdrożyć w życie. Wierzę, że dzięki wspólnym wysiłkom możemy uczynić każde miejsce pracy oraz każdą przestrzeń szkolną opartymi na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i wsparciu – dodała wicemarszałek Wielichowska.
Głos zabrała również wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
– Wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Chciałabym, aby wszystkie 30 milionów dorosłych Polaków odczuwało, że prawo do godnej pracy oraz przestrzeni wolnej od przemocy i molestowania jest fundamentalnym prawem człowieka – mówiła wiceministra, dodając, że przemoc w miejscu pracy narusza prawa człowieka, zagraża równości szans oraz negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne.
– Te kwestie są uregulowane w międzynarodowych aktach prawnych, takich jak konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy czy Deklaracja Praw Człowieka. Cieszę się, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło nowe przepisy krajowe. Liczę również, że Polska ratyfikuje konwencje międzynarodowej organizacji Pracy numer, która dotyczy właśnie eliminacji przemocy i molestowania w świecie pracy – podkreśliła wiceministra Rudzińska-Bluszcz.
Podczas wydarzenia poruszono najważniejsze zagadnienia dotyczące przeciwdziałania mobbingowi m.in.: obowiązujące regulacje prawne i ich skuteczność. Dyskutowano również o roli pracodawców w przeciwdziałaniu temu zjawisku, dobrych praktykach i skutecznych narzędziach wsparcia pracowników, a także o tym, jakie zmiany legislacyjne są konieczne, by lepiej chronić pracowników przed mobbingiem.
Jak wynika z tegorocznego raportu „Mobbing w środowisku pracy”, przygotowanego przez Dobrą Fundację (współorganizatora konferencji), około 45 procent pracowników doświadczyło mobbingu przynajmniej raz w tygodniu. Najczęstsze formy to przerywanie wypowiedzi, przydzielanie zadań nieadekwatnych do kompetencji, izolacja społeczna oraz przemoc słowna.