W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja we Wrocławiu z udziałem wiceministra Marcina Romanowskiego

01.12.2021

- Ministerstwo Sprawiedliwości mocno wspiera wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym odpowiadamy na wyzwania współczesności – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas konferencji odbywającej się 1 grudnia br. w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej we Wrocławiu.

Konferencja TMSA – 1 grudnia 2021 r

Minister Romanowski wyraził satysfakcję z powodu ukończenia empirycznego etapu badań w ramach prowadzonego przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości projektu badawczego pt. Pilotaż programu wdrażającego system transdermalnego monitorowania stężenia alkoholu (TMSA) u skazanych, którym udzielono czasowego zezwolenia na opuszczenie jednostki penitencjarnej w związku z podejmowanym zatrudnieniem zewnętrznym w systemie bez konwojenta lub udzieloną przepustką”.

Podziękował także Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej we Wrocławiu, Centralnemu Zarządowi Służby Więziennej oraz dyrektorom jednostek penitencjarnych okręgu wrocławskiego za wsparcie i umożliwienie prowadzenia projektu wśród 60 osób pozbawionych wolności, które testowały bransolety transdermalnego monitorowania poziomu alkoholu.

- Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości angażuje się w badania nad nowoczesnymi rozwiązaniami, które mają służyć wymiarowi sprawiedliwości, w tym systemowi penitencjarnemu i resocjalizacji skazanych – podkreślił Marcin Romanowski.

Jeśli przydatność testowanych rozwiązań w polskich warunkach zostanie potwierdzona, to ich stosowanie przyczyni się w przyszłości do zmniejszenia skali powrotności do przestępstwa, a także pomoże w prewencji i profilaktyce kryminalnej.

Badany system może również wesprzeć osoby pokrzywdzone przemocą domową, dzięki monitorowaniu sprawców tej przemocy, którymi są bardzo często osoby nadużywające alkoholu. Nowoczesne rozwiązanie wspomóc może ponadto skuteczne działania readaptacyjne oraz reintegracyjne skazanych, a także system probacyjny.

Projekt jest finansowany z Funduszu Sprawiedliwości. Dzięki funduszowi możliwe jest realizowanie tego rodzaju inicjatyw, które służą zarówno pokrzywdzonym przestępstwem, jak i sprawnej pracy systemu penitencjarnego. Nadużywanie alkoholu to problem, który pojawia się w kryminogenezie zdecydowanej większości przestępstw, a zatem innowacyjne działania, takie jak realizowany przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości projekt, mają wyjątkowe znaczenie dla ochrony społeczeństwa przed przestępczością.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}