Konkurs na aplikację sędziowską i prokuratorską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury
20.11.2024
W Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym w Krakowie odbył się dzisiaj (20.11.2024 r.) drugi etap konkursu na aplikację sędziowską i prokuratorską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
Do udziału w tym etapie przystąpiło 437 kandydatów, którzy ubiegają się łącznie o 220 miejsc na obu aplikacjach, zgodnie z limitem wyznaczonym przez Ministra Sprawiedliwości.
Podczas konkursu uczestnicy sporządzali pracę pisemną, której celem było sprawdzenie ich umiejętności w zakresie wykładni i stosowania prawa, argumentacji prawniczej oraz kwalifikacji stanów faktycznych w kontekście właściwych norm prawnych. Kandydaci rozwiązywali zadania z zakresu prawa publicznego, prywatnego oraz karnego.
Każda praca pisemna będzie oceniana niezależnie przez dwóch członków komisji konkursowej, którzy wystawią oceny punktowe w skali od 0 do 25 punktów za każde zadanie. Przy ocenie uwzględnione zostaną kryteria określone w regulaminie konkursu, a do każdej oceny sporządzone zostanie pisemne uzasadnienie. Ostateczna liczba punktów przyznanych za pracę pisemną będzie średnią arytmetyczną ocen obu członków komisji. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 20 grudnia 2024 r.
Komisja konkursowa przekaże Dyrektorowi Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury listę kwalifikacyjną kandydatów na aplikantów XVI aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej, która zostanie opublikowana na stronie internetowej Krajowej Szkoły. O miejscu na liście kwalifikacyjnej zdecyduje łączna liczba punktów zdobytych w pierwszym i drugim etapie konkursu.
Aplikanci, którzy zakwalifikują się do programu, rozpoczną szkolenie w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury 3 marca 2025 r.
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) rozpoczęła działalność 4 marca 2009 r. jako jedyna centralna instytucja w Polsce podlegająca Ministerstwu Sprawiedliwości, odpowiedzialna jest za szkolenie kadr sądów powszechnych i prokuratury.
Do głównych zadań KSSiP należy prowadzenie aplikacji sędziowskiej, prokuratorskiej oraz uzupełniającej, które przygotowują aplikantów do objęcia stanowisk sędziego, asesora sądowego, prokuratora i asesora prokuratury.
Szkoła organizuje również szkolenia zawodowe i doskonalenie umiejętności sędziów, asesorów sądowych, prokuratorów, asesorów prokuratury, referendarzy sądowych, asystentów sędziów i prokuratorów, kuratorów zawodowych oraz urzędników sądowych. Ponadto, KSSiP prowadzi analizy i badania, mające na celu określenie kompetencji i kwalifikacji wymaganych na poszczególnych stanowiskach w sądach i prokuraturach.