W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Kultura mediacji” – konferencja z udziałem wiceministra Marcina Romanowskiego

28.11.2019

- Wysokie kwalifikacje mediatorów i spełnienie przez nich odpowiednich wymagań dotyczących wykształcenia i umiejętności, ale także postawy etycznej, są niezbędne do prowadzenia skutecznych mediacji – podkreślił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski na konferencji „Kultura mediacji”, która odbyła się dziś (28 listopada 2019 r.) w siedzibie Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Konferencja mediacje1

W wydarzeniu zorganizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości wzięło udział ponad 120 osób – m.in. sędziowie, mediatorzy i przedstawiciele środowisk akademickich. Ideą spotkania była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk służących mediacji.
- Mówiąc o mediacji nie można zapomnieć o istotnych zagadnieniach związanych z kwalifikacjami i szkoleniem mediatorów, zasadami wykonywania zawodu mediatora, relacjach mediatora z organami zlecającymi mediację oraz o przenikających wszystkie te obszary zagadnieniach etycznych – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, otwierając konferencję. Ministerstwo reprezentowała też m.in. Aleksandra Siemianowska, Dyrektor Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich.

Więcej mediacji

Ministerstwo Sprawiedliwości popiera wszelkie działania dążące do odciążania sędziów od spraw, które niekoniecznie muszą być przedmiotem postępowania sądowego oraz umożliwiające stronom zawarcie satysfakcjonującego porozumienia. W efekcie podjętych działań, popularność postępowań mediacyjnych rośnie. W 2014 roku skierowano do mediacji 13 239 spraw, natomiast w 2018 roku liczba ta podwoiła się (26 810 spraw). W I połowie 2019 roku do mediacji skierowano 14 933 sprawy, zatem na koniec roku może być ich nawet 30 000.

Regularnie rośnie odsetek spraw skierowanych do mediacji w stosunku do wszystkich wpływających do sądów spraw, w których mediacja może być zastosowana. Wskaźnik mediacji wzrósł w ciągu ostatnich 5 lat ponad dwukrotnie.

Nowe możliwości

Marcin Romanowski zwrócił uwagę na zmiany legislacyjne w ramach nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, które umożliwią korzystanie z nieodpłatnej mediacji w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej.

- Do tej pory brak było systemowego rozwiązania zapewniającego dostęp do nieodpłatnej mediacji na etapie przedsądowym. Dlatego tak istotne okazało się włączenie mediacji do katalogu nieodpłatnych usług prawnych w ramach znowelizowanej ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Dzięki temu usługa mediacji może dotrzeć do wszystkich potrzebujących - zaznaczył.

Z nieodpłatnej mediacji od stycznia 2020 roku, podobnie jak z poradnictwa obywatelskiego, będzie można skorzystać we wszystkich punktach, gdzie udzielana jest bezpłatna pomoc prawna.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}