W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowa konferencja „Ochrona osób doświadczających przemocy w rodzinie”

25.09.2024

– Od nas zależy wprowadzenie takich zmian systemowych, aby w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej skutecznie walczyć z przemocą domową – podkreśliła Wiceministra Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, otwierając 25.09.2024 r. międzynarodową konferencję „Protection of people experiencing domestic violence”.

Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz

Ministra Rudzińska-Bluszcz wspomniała głośną sprawę – śmierć 8-letniego Kamilka z Częstochowy, który był katowany przez swojego ojczyma. Chłopiec zmarł w maju ubiegłego roku na skutek odniesionych obrażeń. Był jednym z czterdzieściorga dzieci, które – jak pokazują statystyki – co roku padają śmiertelnymi ofiarami przemocy domowej.

– Pamiętając o wszystkich tych ofiarach, zapraszam Państwa do dyskusji nad rozwiązaniami, które skutecznie pozwolą walczyć z przemocą domową i systemowo wspierać jej ofiary – powiedziała wiceszefowa resortu sprawiedliwości.

Głos zabrali również: Ambasador Norwegii w Polsce Øystein Bø, przedstawiciel Rady Europy Roberto Olla oraz Ministra ds. Równości Katarzyna Kotula.

Dwudniowa konferencja została zorganizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Radą Europy oraz siecią Synergia, koordynowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego Królestwa Norwegii.

Sieć Synergia zrzesza operatorów programów wdrażanych przy wsparciu funduszy NMF/EOG (Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczegooraz podmioty, których działania koncentrują się na przeciwdziałaniu przemocy domowej i przemocy ze względu na płeć.

Podczas spotkania poruszono m.in. tematy związane z ochroną ofiar przemocy domowej i przemocy ze względu na płeć, nowelizacją przepisów dotyczących przeciwdziałania przemocy, a także omówiono działania profilaktyczne mające na celu zapobieganie krzywdzeniu dzieci.

Sprawa Kamilka z Częstochowy zapoczątkowała zmiany w polskim prawie rodzinnym. Wprowadzono m.in. nowe standardy ochrony małoletnich, obowiązek weryfikacji osób odpowiedzialnych za opiekę nad dziećmi oraz instytucję przedstawiciela dziecka w postępowaniu prawnym.

W Ministerstwie Sprawiedliwości powołano również, inspirowany brytyjskim projektem „Serious Case Review”, Zespół ds. analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. To gremium, złożone ze specjalistów z różnych dziedzin, bada przypadki, w których doszło do śmierci lub poważnych obrażeń u dziecka, gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie lub zostało stwierdzone, że rodzic albo opiekun (prawny bądź faktyczny) popełnił na szkodę dziecka umyślny czyn zabroniony określony w Kodeksie karnym.

W Polsce ofiarami przemocy są najczęściej kobiety (66 proc.) oraz dzieci (21 proc.). Dlatego jednym z priorytetów resortu sprawiedliwości jest stworzenie skoordynowanego i skutecznego systemu ochrony osób przed przemocą domową. Niezwykle ważny jest również rozwój, wzmacnianie i upowszechnianie działań prewencyjnych, a także podnoszenie świadomości oraz poprawa współpracy między instytucjami zajmującymi się zwalczaniem zjawiska przemocy domowej.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}