W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzyresortowe spotkanie w sprawie zmian legislacyjnych w „Ustawie Kamilka”

18.09.2024

– Musimy udoskonalić system ochrony dzieci przed przemocą, bo mimo starań, w wielu aspektach wciąż nie działa on tak, jak należy. Ministerstwo Sprawiedliwości planuje kolejne rozwiązania, uzupełniające, a także doprecyzowujące nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. Ustawę Kamilka – powiedziała wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która przewodniczyła roboczemu spotkaniu międzyresortowego okrągłego stołu.

Międzyresortowe spotkanie w sprawie zmian legislacyjnych w „Ustawie Kamilka”

Zaproszeni (18.09.2024 r.) do niego eksperci zapoznali się z propozycjami zmian legislacyjnych, które mają uczynić ustawę bardziej precyzyjną, jasną dla obywateli, tak by nie dochodziło do nadinterpretacji przepisów.

Przedstawiciele m.in. Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Policji, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, a także Zespołu do spraw analizy i Ministerstwa Sprawiedliwości zdarzeń dyskutowali także nad działaniami, które zwiększą ochronę małoletnich, a także usprawnią współpracę między resortami oraz instytucjami powoływanymi do wspierania i ochrony małoletnich.

Wśród zaproponowanych zmian legislacyjnych w obowiązującej od 15 lutego br. „Ustawie Kamilka” są m.in.:

- wprowadzenie do ustawy słowniczka, w którym precyzyjnie wyjaśnione zostaną pojęcia używane w ustawie;

- ujednolicenie przepisów szeregu ustaw poprzez stworzenie jednego wykazu przestępstw, za których skazanie powinno wykluczać od pracy z dziećmi – jest to propozycja dużej zmiany systemowej;

- zmiana sposobu sprawdzania cudzoziemców pod kątem karalności za określone przestępstwa w kraju ich obywatelstwa lub dotychczasowego zamieszkania;

- określenie wyjątków od stosowania procedury sprawdzenia określonej w art. 21 ustawy.

Wśród założeń projektu jest także propozycja powierzenia Policji roli organu gromadzącego dane statystyczne dotyczące czynów zabronionych z art. 148 k.k. (zabójstwo) i art. 156 k.k. (ciężki uszczerbek na zdrowiu), w których pokrzywdzonym jest osoba małoletnia.  Policja byłaby również zobowiązana do przekazywania regularnie informacji o takich zdarzeniach przewodniczącemu Zespołu do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Kolejnym wzmocnieniem i usprawnieniem systemu ochrony dzieci przed przemocą byłoby utworzenie interdyscyplinarnych terenowych zespołów do spraw ochrony małoletnich, w których na szczeblach lokalnych współpracowałyby: sąd, policja, pomoc społeczna, kuratoria i jednostki lecznicze.

Zebrani eksperci dyskutowali także o usprawnieniu kompleksowej ochrony najmłodszych (do 3 roku życia), zwiększeniu uprawnień kuratorów, którzy monitorują rodziny, tak, by mieli obowiązek przeprowadzania rozmów z dziećmi podczas wizyt u podopiecznych, cyfryzacji „Niebieskiej Karty” oraz planach utworzenia systemu nazywanego roboczo „systemem śledzenia losów dziecka”.  W zamierzeniach jest to system, do którego dostęp miałyby Policja, organy pomocy społecznej, jednostki lecznicze i sądy. W systemie znajdowałyby się dane o zdarzeniach/incydentach związanych z przemocą m.in. wobec dzieci.  Istnienie systemu zapewniłoby szybki dostęp do danych o dziecku i tym samym wymianę informacji pomiędzy służbami. Jest to bardzo potrzebne np. w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania dziecka (np. przeprowadzki innego miasta).

Ministerstwo będzie kontynuować prace nad projektem. Wszyscy zaproszeni zadeklarowali wsparcie przy tych działaniach.

Podczas spotkania poruszono także temat Światowej konferencji ministerialnej w sprawie zakończenia przemocy wobec dzieci: Wezwanie do działania, która odbędzie się w Bogocie 7-8 listopada 2024 r.  Konferencję poprzedzi sesja przygotowawcza. Odbędzie się ona w połowie października 2024 r., a jej organizatorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}