W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Migracja a przestępczość – minister Zbigniew Ziobro na konferencji naukowej Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości

09.10.2019

- Ta debata rozpoczyna cykl dyskusji na temat problemów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, które towarzyszą migracji – powiedział dziś (9 października 2019 r.) Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas otwarcia konferencji naukowej „Migracja a integracja. Wpływ migracji na wzrost przestępczości”. W wydarzeniu wzięli udział Minister - Członek Rady Ministrów Michał Woś, a także Marcin Wielec – dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

IWS

Zorganizowana przez IWS debata ma pomóc w postawieniu diagnozy problemów związanych z imigracją i przyczynić się do ich skutecznego rozwiązywania.

– Procesy migracyjne trwają, zagrożenie wzrostem przestępczości jest realne, istnieje nawet niebezpieczeństwo, że może się nasilić, jeśli kraje Unii Europejskiej nie podejmą na czas odpowiednich działań – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Polityczna poprawność, jak zwrócił uwagę, często nie pozwala np. w niektórych krajach Europy Zachodniej na przedstawianie pełnych danych na temat przestępczości wśród imigrantów z Afryki Północnej czy stopnia radykalizmu islamskiego.

- Cieszę się, że nasz rząd wspólnie z innymi członkami Grupy Wyszehradzkiej zablokował przymusową relokację uchodźców w Unii Europejskiej. Nie zgodzimy się na szerokie otwarcie granic dla imigrantów – mówił Zbigniew Ziobro.

Zaznaczył, że jednym z najważniejszych obowiązków państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom.

Polska pomaga potrzebującym

- Nauka dąży do prawdy. Tylko ona jest ciekawa, a presja imigracyjna znowu się nasila – powiedział minister Michał Woś, odpowiedzialny w rządzie za pomoc humanitarną. – Polska pomaga potrzebującym na miejscu, m.in. w Syrii. To ważne, bo według szacunków specjalistów, za pieniądze, jakie np. niemiecki rząd wydaje na jedną rodzinę imigrantów syryjskich w Berlinie, można by pomóc 6-7 takim rodzinom w Syrii.

Prelegentami podczas konferencji byli naukowcy z kilku ośrodków akademickich w Polsce oraz praktycy zajmujący się bezpieczeństwem.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

{"register":{"columns":[]}}