W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Adam Bodnar i Minister Tomasz Siemoniak skomentowali orzeczenie ETPC ws. kontroli operacyjnej w Polsce

28.05.2024

- Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zawiera sugestie i wskazówki, w jakim zakresie polskie prawo jest niedoskonałe i co należy w nim poprawić – powiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar podczas dzisiejszej (28 maja br.) konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Minister Adam Bodnar i Minister Tomasz Siemoniak skomentowali orzeczenie ETPC ws. kontroli operacyjnej w Polsce

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak zaprezentowali we wspólnej konferencji stanowisko dotyczące wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Trybunał w Strasburgu orzekł we wtorek, że obowiązujące w Polsce przepisy o inwigilacji obywateli naruszają Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

– Dzisiejszy wyrok jest efektem wieloletniej pracy i zaangażowania organizacji pozarządowych. Stanowi dla nas impuls do dalszych działań – mówił szef resortu sprawiedliwości. Zapowiedział, że nowe przepisy dotyczące inwigilacji powstaną we współpracy ze środowiskiem naukowym i organizacjami pozarządowymi.

– Przeprowadzimy konsultacje, aby tworzyć w Polsce prawo idealnie ważące różne dobra będące ze sobą w konflikcie – zapewnił szef resortu sprawiedliwości.

– Chcemy razem z Ministrem Sprawiedliwości, w kontakcie ze środowiskiem naukowym, organizacjami pozarządowymi i zainteresowanymi sprawami ochrony prywatności, spotkać się i porozmawiać – zapowiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dodał, że regulacje dotyczące inwigilacji są trudne i dlatego trzeba dobrze wyważyć różne kwestie. – Należy stworzyć w Polsce nowoczesny, niezawisły system, który będzie gwarantował obywatelom, że żadna władza w przyszłości nie podniesie ręki na ich prywatność – podkreślił minister Tomasz Siemoniak.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ogłosił dziś (28 maja br.) wyrok w sprawie skargi nr 72038/17, wniesionej przez Mikołaja Pietrzaka, Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz skargi nr 25237/18, wniesionej przez Dominikę Bychawską-Siniarską i Barbarę Grabowską-Moroz z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Wojciecha Klickiego i Katarzynę Szymielewicz z organizacji pozarządowej Panoptykon.

Skargi obejmowały zarzut naruszenia art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, gwarantującego prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego oraz art. 13 Konwencji, dotyczącego m.in. braku realnej kontroli nad prowadzeniem czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz zbyt ogólnym sformułowaniem przesłanek umożliwiających prowadzenie kontroli.

ETPC stwierdził w wyroku, że doszło do naruszenia art. 8 Konwencji w zakresie: systemu kontroli operacyjnej, zatrzymywania danych komunikacyjnych w celu ewentualnego dostępu do nich przez właściwe organy krajowe oraz w odniesieniu do systemu tajnego nadzoru na mocy ustawy antyterrorystycznej. Jednocześnie Trybunał uznał, że nie ma potrzeby rozpatrywania skargi na podstawie art. 13 Konwencji.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}