W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Adam Bodnar i wiceminister Dariusz Mazur uczestniczyli w konferencji w Instytucie Maxa Plancka

02.05.2024

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar i wiceminister Dariusz Mazur uczestniczyli dziś (2 maja br.) w konferencji zorganizowanej przez Instytut Maxa Plancka do spraw Porównawczego i Międzynarodowego Prawa Prywatnego w Heidelbergu.

Minister Adam Bodnar i wiceminister Dariusz Mazur uczestniczyli w konferencji w Instytucie Maxa Plancka

W ramach konferencji minister Adam Bodnar uczestniczył w panelu dyskusyjnym z byłą wiceprezes Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Angeliką Nussberger. Panel poświęcono elementarnym standardom reform prawnych i niezawisłości sędziowskiej w świetle reformy polskiego sądownictwa.

Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi intensywne prace legislacyjne nad przywróceniem praworządności i naprawą wymiaru sprawiedliwości. Resort podejmuje wysiłki na rzecz takiego ukształtowania sądownictwa i prokuratury, by przywrócić im niezależność, zrealizować standardy konstytucyjne oraz wypełnić zobowiązania wynikające z prawa międzynarodowego.

Opracowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, który przekazano już do prac rządowych, wzmocni niezawisłość sędziowską. Proponowane w nim przepisy realizują wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 16 listopada 2021 r. Uznano w nim za niezgodne z prawem przepisy, które pozwalały ministrowi sprawiedliwości, na podstawie kryteriów, nie podanych do publicznej wiadomości, delegować sędziego do sądu karnego wyższej instancji na czas określony lub nieokreślony. Trybunał zanegował w tym wyroku również przepisy pozwalające ministrowi odwołanie sędziego z delegowania, w każdej chwili i bez uzasadnienia, bez względu czy było ono wydane na czas określony czy nieokreślony.

Zawarte w projekcie ustawy precyzyjne kryteria dotyczące uzasadnienia delegowania sędziego realizują wyrok Trybunału. Podobnie jak obowiązek sporządzania – za każdym razem – uzasadnienia odwołania sędziego z delegowania do innego sądu. Rozwiązanie pozwala sędziemu odwołanemu z delegacji, poznać okoliczności, które o tym zdecydowały.

Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje również działania zmierzające do powstania nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Kwestią szczególnie istotną będzie ustrój tego sądu, a także los izb Sądu Najwyższego, których funkcjonowanie budzi zastrzeżenia z punktu widzenia prawa europejskiego.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

{"register":{"columns":[]}}