Minister Adam Bodnar na konferencji Fundacji Batorego „Ewolucja państwa prawa”
28.11.2024
- Musimy być nastawieni na cierpliwość i determinację. Chodzi nam o budowanie w wieloletniej perspektywie stabilnego, demokratycznego państwa, które będzie w stanie nadawać ton i standard w Unii Europejskiej. Mamy odpowiedzialność, by naprawić rzeczywistość w naszym kraju i dać dobre świadectwo innym państwom – mówił Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar podczas konferencji Fundacji Batorego o pierwszym roku przywracania praworządności w Polsce.
Minister zwrócił uwagę, że przy ocenie dotychczasowych efektów zmian należy brać pod uwagę punkt wyjścia. - Zastaliśmy stan, który sprowadzał się do "zaminowania" różnych instytucji oraz poczucia, że skoro przez tyle lat udawało się unikać odpowiedzialności za nadużycia, to tak będzie dalej. Towarzyszyło temu osłabienie relacji międzynarodowych i spadek poziomu zaufania do organów państwa – przypomniał Adam Bodnar.
Naprawa instytucji i odzyskanie zaufania
Jak zaznaczył, celem demokratycznej koalicji była naprawa instytucji, odzyskanie zaufania Unii Europejskiej i innych organizacji międzynarodowych, a także zapewnienie rzetelności i przejrzystości działania organów państwa. Przykłady realnych zmian to m.in. powołanie nowych prezesów ponad 120 sądów oraz rzeczników dyscyplinarnych ad hoc. To również ograniczenie delegowania sędziów i prokuratorów do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz powołanie komisji kodyfikacyjnych.
Zaawansowane są także reformy dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa i Trybunału Konstytucyjnego. Niestety uchwalone przez parlament odpowiednie ustawy zostały zatrzymane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Trwają prace nad ustawą o Sądzie Najwyższym. Powstał także plan uregulowania statusu tzw. neo-sędziów, który uwzględnia uwagi Komisji Weneckiej. Zmiany obejmują także prokuraturę. Po jednej z pierwszych decyzji ministra Adama Bodnara Polska przystąpiła do Prokuratury Europejskiej, a funkcje Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości mają zostać rozdzielone.
Wspieranie demokracji
Podczas dwudniowej (28-29.11.2024 r.) konferencji Fundacji Batorego spostrzeżeniami dzielili się m.in. prof. Ewa Łętowska (sędzia TK w latach 2002-2011 i była Rzecznik Praw Obywatelskich), prof. Renata Uitz (Uniwersytet Londyński), dr Alain Zysset (Uniwersytet Glasgow), Krystian Markiewicz (prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA) oraz Maciej Nowicki (prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka).
Fundacja im. Stefana Batorego jest niezależną, niedochodową organizacją pozarządową o statusie organizacji pożytku publicznego. Jest jedną z najbardziej wpływowych organizacji pozarządowych w Polsce. Oprócz wspierania demokracji i społeczeństwa obywatelskiego fundacja realizuje wiele programów i inicjatyw, które mają na celu poprawę jakości życia obywateli oraz promowanie wartości demokratycznych.