W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Adam Bodnar na Radzie UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych

13.12.2024

Na posiedzeniu Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych ministrowie sprawiedliwości przyjęli stanowisko w sprawie dyrektyw o przeciwdziałaniu wykorzystywania seksualnego dzieci i odpowiedzialności za przemyt imigrantów. Oznacza to, że w czasie polskiej prezydencji rozpoczną się negocjacje z Parlamentem Europejskim zmierzające do uchwalenia tych aktów prawnych.

Minister Adam Bodnar na Radzie UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych

Projekt nowelizacji pierwszej dyrektywy rozszerzy definicje przestępstw niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych i wykorzystywania seksualnego dzieci. Natomiast wejście w życie drugiej dyrektywy ma przyczynić się do ujednolicenia prawa karnego państw członkowskich m.in. w zakresie karania przemytu imigrantów. Rozwiązania mają zapewnić skuteczniejsze ściganie tego rodzaju przestępstw.

– Polska prezydencja zajmie się m.in. dyrektywami w sprawie ochrony ofiar przestępstw, walki z korupcją oraz rozporządzeniem dotyczącym uznawania rodzicielstwa – powiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar w Brukseli (13 grudnia br.), który uczestniczył w posiedzeniu Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

Od 1 stycznia 2025 r. posiedzeniami Rady Unii Europejskiej będzie kierować Polska. Minister Adam Bodnar będzie prowadził posiedzenia szefów resortów sprawiedliwości państw członkowskich Unii Europejskiej.

Dyrektywa z 2012 r. o prawach ofiar, ich wsparciu i ochronie jest solidnym fundamentem chroniącym prawa ofiar, ale wymaga zmian. Wiele osób wciąż nie zgłasza przestępstw, a to musi się zmienić. Potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa i swobody w zgłaszaniu przestępstw przez ofiary oraz pomoc prawna dla nich. Niezbędne jest również wprowadzenie procedury komunikacji z ofiarami.

Działania na rzecz rozwoju sprawiedliwości będą realizowane m.in. poprzez rozwój unijnego prawa karnego. Przepisy dyrektywy o zwalczaniu korupcji zobowiążą państwa członkowskie do zunifikowania definicji aktów korupcji i kwalifikowania ich w ten sam sposób. Chodzi m.in. o łapownictwo w sektorze publicznym i prywatnym, przywłaszczenie środków, płatną protekcję czy utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości.

W sprawie bezpieczeństwa dzieci w Internecie i zabezpieczenia ich prawa do prywatności Polska będzie prowadzić działania zmierzające do uzgodnienia stanowiska Rady Unii Europejskiej w sprawie zmian legislacyjnych.

W zakresie prawa cywilnego Polska prezydencja będzie podejmować działania, by państwa członkowskie uzgodniły wspólne stanowisko w sprawie aktów prawnych dotyczących m.in. uznawania rodzicielstwa. W 2022 r. Komisja Europejska przedstawiła rozporządzenie, którego celem jest ujednolicenie przepisów prawa w dziedzinie rodzicielstwa. Wejście w życie tych przepisów spowoduje, że rodzicielstwo uznawane w jednym państwie członkowskim będzie uznawane w innych. Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że problem dotyka około 2 milionów dzieci.

Prezydencja skupi się na kontynuowaniu trwających pracach legislacyjnych nad rozporządzeniem w sprawie ochrony osób dorosłych i dyrektywą w sprawie upadłości.

Polska nadal będzie wspierać Ukrainę. Sprawcy przestępstw popełnianych w związku z wojną w Ukrainie muszą ponieść odpowiedzialność. Powinien powstać specjalny trybunał do osądzenia zbrodni agresji w Ukrainie, we współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

W grudniu br. wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart podpisała umowę pomiędzy Polską a MTK w sprawie wykonywania wyroków. Polska przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy. Wielu z nich pozostało w naszym kraju, często są to osoby, które mogą złożyć zeznania w ramach śledztwa wobec Federacji Rosyjskiej w sprawie zbrodni popełnionych na Ukrainie.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}