Minister Adam Bodnar w Brukseli: Mam marzenie, żeby 1 maja 2024 r. nie ciążył nad nami artykuł 7 TUE
26.01.2024
- Jesteśmy zdeterminowani, by działać na rzecz przywracania praworządności w Polsce. Mam marzenie, żeby 1 maja 2024 r., kiedy będziemy świętować 20 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nie ciążył nad nami artykuł 7 Traktatu o Unii Europejskiej – powiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar na konferencji prasowej po dwudniowym posiedzeniu Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (JHA) w Brukseli.
Fot. OLIVIER HOSLET/PAP/EPA
Procedura z art. 7 TUE była przedmiotem rozmów ministra z Komisarzem UE ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem i wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věrą Jourovą. – Będziemy podejmować wszystkie możliwe działania, by procedura z art. 7 nie była stosowana wobec Polski. To będzie wymagało zmian legislacyjnych, przedstawienia odpowiednich projektów ustaw, planu działania – zapewnił Adam Bodnar.
Komisja Europejska rozpoczęła procedurę z art. 7 TUE przeciwko Polsce w grudniu 2017 r. We wniosku rozpoczynającym postępowanie KE przedstawiła obawy dotyczące poszanowania przez Polskę zasady praworządności. - Wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur dba, by Polska wypełniła kwestię kamieni milowych – mówił szef resortu sprawiedliwości.
W dyskusji podczas Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych dominowały dwa tematy. Pierwszy to zwiększenie współpracy pomiędzy sędziami i prokuratorami z państw unijnych w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości narkotykowej. Drugim tematem było pozbawienie wolności na małą skalę, realizowane w zakładach karnych typu otwartego, przeznaczonych dla 20-50 osób skazanych za drobne przestępstwa. – Pierwsze takie zakłady karne otworzymy w Polsce w kwietniu – podkreślił minister Adam Bodnar i dodał, że ich celem będzie szybsza integracja osadzonych ze społeczeństwem.
Natomiast wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek odniósł się do priorytetów polskiej prezydencji w UE, która rozpocznie się w styczniu 2025 r. – Polska chce być eksporterem dobrych praktyk – stwierdził i dodał, że będziemy podkreślać znaczenie społeczeństwa obywatelskiego w ochronie demokracji.
Rada UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych jest doskonałą okazją do spotkań międzypaństwowych i rozmów o przyszłości UE. – Pokazaliśmy w Brukseli, że zależy nam na dialogu i współpracy z instytucjami europejskimi oraz odzyskaniu wiarygodności w kontaktach z innymi państwami członkowskimi UE – mówił wiceminister Krzysztof Śmiszek. – Powiedzieliśmy Europie: wróciliśmy. Rozmawiamy ze wszystkimi, którzy tworzą Europę i którym zależy na kontynuowaniu projektu europejskiego – podkreślił.
Minister Adam Bodnar i wiceminister Krzysztof Śmiszek odbyli szereg rozmów z politykami unijnymi i swoimi odpowiednikami z innych państw. Spotkali się m.in. z przewodniczącym Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) przy Parlamencie Europejskim, Juanem Fernandem Lópezem Aguilarem, przewodniczącym Komisji Prawnej PE Adrianem Vázquezem Lazarem, Ministrem Sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmannem oraz Ministrem Sprawiedliwości Szwecji Gunnarem Strömmerem.
Rozpoczęta w czwartek (25 stycznia br.) dwudniowa sesja JHA zainaugurowała belgijską prezydencję w UE.
W obradach Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych uczestniczą ministrowie państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich obszaru Schengen. Biorą w nich udział również przedstawiciele instytucji unijnych: Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Sekretariatu Generalnego Rady UE oraz unijnych agencji: Europol, Frontex, Agencja UE ds. Azylu i Agencja Praw Podstawowych UE.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości