W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar na inauguracji Kliniki Praworządności w Instytucie Demokracji CEU w Budapeszcie

27.05.2024

– Nasze działania pokazują, że Polska chce być rzetelnym i lojalnym partnerem Unii Europejskiej – powiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar podczas dzisiejszej (27 maja br.) inauguracji Kliniki Praworządności w Instytucie Demokracji CEU w Budapeszcie.

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar na inauguracji Kliniki Praworządności w Instytucie Demokracji CEU w Budapeszcie

Podkreślił, że jednym z najważniejszych zadań nowego rządu w Polsce jest odbudowa praworządności. – Ten ambitny cel musi być dostosowany do codziennych politycznych realiów – ocenił.

Jak zauważył Minister Sprawiedliwości, Polska reintegruje się z Unią Europejską. – Wcielamy w życie wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz zmieniamy stanowisko Polski w sprawach rozpatrywanych przed Trybunałem – powiedział.

Dzięki zmianom legislacyjnym i poza legislacyjnym udało się odblokować, wcześniej wstrzymane przez Komisję Europejską, środki unijne.

– Przedstawiłem w Brukseli Action Plan, który został zaakceptowany – podkreślił minister Adam Bodnar. Wymienił również działania kierowanego przez niego resortu, które skutkowały stanowiskiem Komisji Europejskiej, że w Polsce nie ma już ryzyka łamania praworządności i zapowiedzią rychłego wycofania procedury z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej.

Już w marcu br. polska prokuratura dołączyła do Prokuratury Europejskiej. – Ministerstwo Sprawiedliwości ściśle współpracuję również z innymi organizacjami. Przykładem jest moja wizyta w Wenecji i udział w posiedzeniu Komisji Weneckiej – podkreślił Minister Sprawiedliwości.

Zwrócił uwagę, że polski wymiar sprawiedliwości czeka na wprowadzenie ważnych reform. – Należy rozdzielić funkcję Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, zreformować Sąd Najwyższy oraz ustalić status tzw. neosędziów nominowanych po 2018 r. Trzeba również zreformować sądy powszechne, postępowania dyscyplinarne wobec sędziów oraz KRS – mówił szef resortu sprawiedliwości i dodał, że wprowadzenie wszystkich reform jest wymagającym zadaniem.

– Wszystkie projekty reform są i będą konsultowane z organizacjami pozarządowymi oraz przedstawicielami środowiska akademickiego. Odpowiadam za koordynację tych działań. Powołałem komisje kodyfikacyjne, które zrzeszają ekspertów i współpracują z Ministerstwem Sprawiedliwości – zapewnił Adam Bodnar.

Minister Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że proces powrotu do praworządności jest długotrwały i powinien być trwały. – Stoimy przed wyzwaniem: jak zabezpieczyć przyszłość? Musimy zainwestować w edukację obywatelską, która pozwoli na obronę wartości demokracji liberalnej i powstrzyma potencjalny powrót do nieliberalnego „porządku” – wskazał Adam Bodnar.

Minister Adam Bodnar uczestniczył również w panelu dyskusyjnym z Petrą Bárd z Radboud University w Nijmegen, Evą Brems z Centrum Praw Człowieka na Uniwersytecie w Gandawie oraz z Dimitrijem Kochenowem z CEU Democracy Institute.

Następnie spotkał się ze współprzewodniczącymi Węgierskiego Komitetu Helsińskiego, Mártą Pardavi i Andrásem Kádárem, a także z Dalmą Dojcsák, dyrektor wykonawczą Węgierskiego Związku Swobód Obywatelskich, Dávidem Vigiem, dyrektorem Amnesty International na Węgrzech i Sándorem Lédererem, dyrektorem organizacji non-profit K-Monitor.

Klinika Praworządności w Budapeszcie prowadzi działania na rzecz ochrony praworządności. Wdraża również programy zwiększające świadomość opinii publicznej na temat podstawowych wartości Unii Europejskiej.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

{"register":{"columns":[]}}